Rüya görenlerle iletişim kuruldu

Rüya görenlerle iletişim kuruldu

ABD'de yapılan bir araştırmada, rüyadaki kişilerle eş zamanlı olarak iletişim kurmanın yolunun bulunduğu ortaya konuldu.

Rüya, yüz yıllardır insanlığın merakını en çok cezbeden olgulardan biri. Rüya ve uykuya ilişkin çok sayıda araştırma yapıldı. ‘Küçük ölüm’ olarak da bilinen uyku hâline ilişkin ABD’de önemli bir araştırmaya imza atıldı. Rüyalar, bize farklı bir gerçekliğe geçtiğimizi hissettirir. Hızlıca uykuya dalma sırasında da rüyalar görülür. Bir insan derin bir uykunun ortasındayken, sorulan sorulara yanıt vermesi beklenmez. Fakat ABD’de yapılan bir çalışma, bu zannın doğru olmadığını ortaya koydu.

AA’da yer alan habere göre; ABD’de yayımlanan hakemli Current Biology adlı dergide dört farklı laboratuvarda Narkolepsi (gündüz aşırı uyku eğilimi) rahatsızlığı olan ve bu nedenle sıklıkla net rüyalar gören kişiler ile net rüya görme durumu farklılaşan 36 gönüllüyle araştırma yapıldı.

Uyku durumundaki deneklere sorular soruldu ve göz hareketleri veya mimiklerle cevap vereceğinin önceden kararlaştırıldığı belirtildi. Deneklerin net rüya gördüklerinin onaylandığı toplam uyku seanslarının yüzde 47’sinde en az bir soruya doğru cevap verdikleri gözlemlendi.

Araştırmacılar, deneklerin uyku sırasında Elektroensefalogram (EEG) araçlarıyla izlendiğini aktararak uykunun en derin aşamasındaki katılımcılarla ses, yanıp sönen ışık ve fiziksel temas yoluyla etkileşim kurduklarını kaydetti.

Uykudaki deneklere, basit matematik soruları, ışığın kaç kere yanıp söndüğü, fiziksel olarak kaç kere kendilerine dokunulduğu ve "İspanyolca biliyor musun?" gibi temel evet-hayır sorularını cevaplamalarının istendiği belirtilen araştırmada katılımcıların, rüyalarını unutmadan aktarmaları için genellikle verdikleri bir doğru yanıtın ardından uyandırıldıkları kaydedildi.

Görüşlerine yer verilen Northwestern Üniversitesinden psikolog Ken Paller, "REM uykusundaki kişilerin kendilerine soru yönelten araştırmacıyla etkileşime geçebildiğini ve gerçek zamanlı iletişim kurabildiğini, ayrıca rüya gören kişilerin soruları anlama, rüya sırasında hafızalarını kullanabilme ve yanıt üretme yeteneğine sahip olduklarını bulduk." ifadesini kullandı.

Akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir

Araştırmacılar, çalışmanın rüya görüldüğünde beyinde ne tür tepkiler oluştuğuna ilişkin yeni bir yaklaşım getirmenin yanı sıra rüyalara müdahale ederek akıl sağlığı rahatsızlıklarının tedavisi için de kullanılabileceğini belirtti.

Uykuda rüya gören biriyle iletişim kurmaya çalışmanın, uzaydaki bir astronotla iletişim kurmaya çalışmak kadar heyecan verici olduğunu aktaran araştırmacılar, çalışmalarının rüya ve hafıza ile ilgili gelecekteki araştırmalara da katkı sağlayacağını belirtti.

Çalışmalarının, uyku bozukluklarının tedavisinde de yararlı olabileceğini ifade eden araştırmacılar, bulgularının uykunun hafızayı korumak için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini kaydetti.