Prof. Dr. Aziz Sancar: Türkiye'de olsam kuyruğa girer aşı yaptırırdım

Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar koronavirüs aşısına ilişkin konuştu. Sancar, "Şimdi Türkiye'de olsam kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Aralık 2020 11:04
Prof. Dr. Aziz Sancar: Türkiye'de olsam kuyruğa girer aşı yaptırırdım

AA’da yer alan habere göre, Aziz Sancar, yeni tip koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmeler konusunda soruları yanıtladı. "Türk uzmanların söylediklerine bir katkıda bulunmam mümkün değil. Türkiye'de olsaydım Türk hekimlerinin tavsiyelerine uyardım" diyen Sancar, aşı konusunda uzman olmadığının da altını çizdi. Aziz Sancar, kendisi adına açılan Twitter hesaplarında aşı karşıtı tweetler atıldığını söyledi. "Ayıp, günah ve bence bunu yapan veya sahte olduğunu bilerek yayanlar kanunen takip edilip cezalandırılmalıdır" şeklinde konuştu.

"İşin uzmanı değilim"

Sancar, "Bunu ne sebeple yapıyorlar bilmiyorum. Aşının partisi yok. Bu aşıyı Çin'den satın alıp Türkiye'de kullanmaya karar veren politikacılar değil bizim halk sağlığı uzmanlarıdır. Bu aşı veya Rus, Amerikan veya Türk kardeşlerimizin Almanya'da ürettiği aşılardan hangisi daha etkili bilemiyorum. Çünkü bu işin uzmanı değilim. Ama inanıyorum ki hepsinin koruyucu faydası var ve halkımızın Türkiye'de halihazırda mevcut olan aşıyı kullanmasını ve sağlık uzmanlarından başka hiçbir kimsenin sözünü dinlememelerini tavsiye ederim. Dediğim gibi simdi Türkiye'de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım." ifadelerini kullandı.