Prens gözden düştü

Prens gözden düştü

ABD Başkanı Biden’ın, Trump’ın gözdesi Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile alakalı olarak Trump'tan farklı bir politika izleyeceği iddia edildi.

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD’de 20 Ocak’ta göreve başlayan Joe Biden’ın, tüm insan hakları ihlallerine karşın Trump ile iyi ikili ilişkileri sayesinde ABD ile ilişkilerini geliştiren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS) ile arasına mesafe koymak kararı aldığını yazdı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin ABD’nin Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden ‘düzenleyeceği’ ve Biden’ın MBS ile görüşmek yerine Kral Selman’ı muhatap alacağını açıklamasının ardından yayımlanan makalede, Biden’ın MBS’i gözden çıkardığı öne sürüldü.

"Başkanın temasları mevkidaşları ile oluyor"

Donald Trump döneminde Washington-Riyad hattında Veliaht Prens Muhammed bin Selman üzerinden kurulan ilişkilerin Biden döneminde revize edileceğine ilişkin en net açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'den geldi. Psaki, "İş başına geldiğimizden bu yana Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi yeniden kalibre edeceğimizi söylemiştik." dedi. Biden'ın MBS ile görüşüp görüşmeyeceği ile ilgili soruya yanıt veren Psaki, "Başkanın temasları mevkidaşları ile oluyor ve Suudi Arabistan'daki mevkidaşı Kral Selman'dır. Kesin bir tarih veremem ama uygun zamanda kendisiyle görüşeceğini bekliyorum." diye konuştu.

Dünya