Murat BARHUN - Partilerin seçim stratejisi- 1

Murat BARHUN - Partilerin seçim stratejisi- 1
7 Haziran’da yapılacak olan seçim mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin dönüm noktası olacak. İlk kez Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak seçine girecek olan Ahmet Davutoğlu, rüştünü ispat etmeye çalışacak.Ancak...

7 Haziran’da yapılacak olan seçim mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin dönüm noktası olacak. İlk kez Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak seçine girecek olan Ahmet Davutoğlu, rüştünü ispat etmeye çalışacak.

Ancak bu hiçte kolay olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Ak Parti Genel Başkanı olarak atanan Ahmet Davutoğlu, liderlik vasfı başta olmak üzere hiçbir konuda yeterlilik gösteremedi. Görünen ve anketlerde çıkan sonuçlara göre Ak Parti yapılacak seçimde büyük kan kaybı yaşayacak. Parti içinde de kontrolü sağlayamayan Davutoğlu’nun bu durumunu gören Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben hala işin başındayım” mesajı vermek için olağanüstü bir durum olmamasına rağmen Bakanlar Kuruluna başkanlık etti. Bu duruma rağmen Türkiye’deki siyasi konjüktür’ü bilen seçmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sembolik bir makamda olduğunu düşünüyor. Ve “Ben işin başındayım” görüntüsü işe yaramadı. Son yapılan anketlerde Ak Parti’nin oyunun düşmeye devam etmesi bunu net bir biçimde gösteriyor.

Oy oranının düşmesiyle 7 Haziran’daki seçimlerde tek başına iktidar olamayacağını gören Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ve parti kurmayları, HDP kozunu oynuyor. Elindeki medya gücüyle yeni bir algı operasyonu başlatan Ak Parti yöneticileri, HDP’nin Alevilerden oy alacağını önceleyerek CHP’yi zayıflatmayı düşünürken öte yandan HDP’li veya HDP’siz bir meclis planı kuruyor.

Bu plana göre HDP parti olarak seçime girmesi için algı operasyonu yapılacak. Bu konuda görünen durum Ak Parti yöneticilerimi lehine. HDP parti olarak seçime girmenin hesapları içinde. Bu durumda HDP Yüzde 10’luk barajı aşamazsa HDP’nin muhtemel kazanacağı en az 40 Vekil Ak Partiye kayacak. Ve Ak Parti almadığı oylarla en az 40 vekil fazladan kazanacak. Böylece tek başına iktidar olmayı umuyor.

Diğer senaryoya gelince.

Ak Parti ne yaparsa yapsın alamayacağı Alevi oylarının HDP’ye kayması için algı operasyonu yapacak. Plana göre ne olursa olsun CHP’ye oy veren Alevi oylarının HDP’ye gitmesi için el altından HDP desteklenecek. Önce HDP’nin oy oranının sürekli olarak yüzde 8-9 oranında olduğu elindeki medya gücüyle pompalanacak. HDP’de Alevilerle başlattığı dirsek temasını daha da artırarak onların oyuna talip olduğu söylemlerini pekiştirecek. Ve plana göre CHP’nin alevi seçmenin bir bölümü, HDP’nin baraj altında kalarak potansiyel milletvekillerinin yerine Ak Partili 40 vekilin meclise girmemesi için oylarını HDP’ye kaydıracak.

Böylece HDP, CHP’nin alevi seçmeninin yüzde 1-2’lik bölümünün oyunu alarak meclise girecek. Ak Parti bu tablonun ardından başta Öcalan’ın şartlarının düzeltilmesi hatta ev hapsi karşılığında HDP ile koalisyon yapma imkanı bulacak.

Tabi bu hesap Ak Parti yöneticilerinin.

Bu hesabın tutması imkansız gibi görünüyor. Zira alevi kesim okuyan, konuşulanı doğru bir biçimde çözümleyebilecek bir kültür seviyesine sahip. Onların oyunu almak bu kadar kolay olmayacak. Burada CHP’nin tutumu çok önemli. Söylemleri ve seçim stratejisi belirleyici olacak.

Bu arada büyüklerimiz boşuna söylememiş. “Evdeki hesap çarşıya uymaz” diye…

MHP ve CHP seçim stratejisi sonraki yazımda…