Kura çekiminin perde arkası: Menemen'de ne oldu?

Kura çekiminin perde arkası: Menemen'de ne oldu?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Menemen Belediyesi'nde yaşananların perde arkasını anlattı.

Menemen Belediye başkanının görevden alınması üzerine yaşanan süreci CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Halk TV'de anlattı.

Yücel şunları söyledi:

"Menemen Belediye Başkanımız birtakım iddialar nedeniyle disipline sevk edildi, ardından partiden istifa etti. Birkaç gün sonra da belediyeye bir operasyon yapıldı ve tutuklandı. Bakanlık yasanın verdiği yetkiyle görevden uzaklaştırdı. Ardından bir belediye başkan vekili seçimi gündeme geldi. Bir arkadaşımız üzerinde uzlaşı sağlandı, seçim günü geldi. Oylamada arkadaşlarımızdan biri birinci oylamada adayımıza oy vermedi. Neticede kuraya kalındı. Bir cam fanusun içine adayların isimleri konuldu. Canlı yayınlanarak hileden uzak şekilde kura gerçekleşti. AK Parti'nin adayı, milletvekilleri kuradan Deniz Karakurt arkadaşımız çıkınca onu tebrik ettiler ancak iki gün sonra bir itirazda bulundular, dava açtılar. Kuradan CHP adayı çıktı ama bu itiraz kuranın sonucuna yapıldı."

"İdarenin yerine geçip yeni bir işlem tesis edemez"

"İdare Mahkemesi, kuranın torbadan çekilmemiş olması gerekçesiyle Yürütmeyi Durdurma Kararı verdi. Meclis Çalışma Yönetmeliği'nde torbadan deniyor bu torba siyah torba mı şeffaf torba mı belli değil. Şeffaf torbadan kura çekseniz bu işlem yönetmeliğe uygun ama hukuka aykırı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verebilir, bu konuda bir yetkisi var ama idarenin yerine geçip yeni bir işlem tesis edemez. Bu karar yasada belirtildiği şekilde verilseydi CHP'li arkadaşımız görevi bırakırdı. Dava nihai olarak sonuçlandığında bu karara göre işlem yapılırdı. Bu beklenmedi, davanın esası hakkında bir karar verilmiş gibi sonuç alındı. Arkadaşlarımız Meclis toplantısına katılmadı, sonra Belediye Kanununun Valiliğe vermiş olduğu yetkiyle vali yardımcısı görevlendirildi ve kura tekrarlandı. 2. kurada da AKP'nin adayı torbadan çıktı. Biz de itiraz edeceğiz."

Ne olmuştu?

İzmir'in Menemen ilçesi Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında yürütülen 'zimmet ve irtikap' suçlaması sebebiyle tutuklanmasının ardından başkanvekilliği seçimi yapılmıştı. Seçime CHP'li Deniz Karakurt ve AKP'li Aydın Pehlivan dahil olmuştu. Üçüncü ve dördüncü turu eşitlikle biten seçim kurayla sonuçlanınca Aydın Pehlivan Deniz Karakurt'un kurayı kazanması sonrası seçimi yargıya taşımıştı. Mahkeme ise yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Yeniden kura çekimi yapılmış ve AKP'li aday kuradan çıkmıştı.