James Joyce’nin başyapıtı 100’üncü yılında İstanbul’da

James Joyce’nin başyapıtı 100’üncü yılında İstanbul’da
İrlandalı yazar James Joyce’un başyapıtı “Ulysses”in yayımlanışının 100. yılı Avrupa’nın 18 şehrini kapsayan “Ulysses: European Odyssey 2022-2024” projesiyle kutlanıyor. İstanbul da bu şehirlerden biri.

‘İstanbul’un Ulysses’i’ üst başlığıyla düzenlenen etkinlikler, “Ulysses” romanını Nevzat Erkmen’in çevirisiyle Türkçe’ye ilk kazandıran yayınevinin Yapı Kredi Yayınları olması dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Sanat’ta başlıyor.

İlk program 5-6 Haziran’da
İlk program, 5-6 Haziran günlerinde düzenlenecek olan “Bir Arada Olabilmek Mümkün mü?” başlıklı konuşmalar dizisi. 8 ve 10 Haziran’da ise “İstanbul’un Ulysses’i” kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ücretsiz film gösterimleri, 10 Haziran’da ise performans ve çocuk atölyeleri düzenlenecek.

18 şehirde gerçekleşiyor
”Ulysses European Odyssey” projesi, romanın 18 bölümden oluşmasından esinlenilerek Atina, Paris, Budapeşte, Berlin, Kopenhag, İstanbul ve Dublin’in de aralarında yer aldığı 18 şehirde gerçekleştiriliyor.

Her şehirde romanın bir bölümü
Bu 18 şehirdeki proje ortaklarıyla hayata geçirilen ”Ulysses European Odyssey” tasarlanırken, her şehrin kendi güncel meselelerine odaklanılarak bugünün Avrupa haritasını keşfetmek amaçlandı ve bu amaçla her bir şehre romandan bir bölüm ve bu bölümle ilintili bir tema atandı.

‘Bir arada var olmak’ temasıyla
İstanbul’a “Gezen Kayalar” başlıklı 10’uncu bölüm ve “bir arada var olmak” teması verildi. Tema, coğrafi, demografik, sosyolojik ve siyasi açılardan kentin kişiliğiyle ve dolayısıyla kentle ilgili güncel tartışmalarla son derece uyumlu.