Japon uzmanlar: Plastik siperlikler işe yaramıyor

Japon uzmanlar: Plastik siperlikler işe yaramıyor

Japonya’da bir grup bilim insanının yaptığı çalışma sonucu plastik siperliklerin neredeyse tamamen etkisiz olduğu ortaya konuldu.

Japonya’nın Kobe kentinde RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi’nde koronavirüse karşı yaygın olarak kullanılan plastik yüz siperliklerine dair çalışma yapıldı. Araştırmada, plastik siperliklerin virüs bulaşına yönelik neredeyse tamamen etkisiz olduğu ifade edildi.

Siperlikler üzerinde yapılan bilgisayar hesaplamalarında, havadaki 5 mikrometreden küçük damlacıkların neredeyse yüzde 100'ünin siperliklere rağmen yayıldığı ortaya çıktı. RIKEN merkezindeki bilim insanları, 50 mikrometreden daha büyük damlacıkların yaklaşık yarısının da plastik yüz siperini geçtiği ve virüsü tamamen etkisiz hale getirmediğini belirtti.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Mato Tsubokura, “Simülasyonun sonuçlarından yola çıkarak, maalesef yüz koruyucularının, enfekte olmuş bir kişinin ağzından damlacıkların yayılmasını önlemedeki etkinliği, maskelerle karşılaştırıldığında sınırlı. Bu, özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için geçerli” dedi.

Kaynak:DHA

Bilim ve Teknoloji