İsrail araştırdı: BioNTech aşısı yüzde 94 koruma sağlıyor

İsrail araştırdı: BioNTech aşısı yüzde 94 koruma sağlıyor

İsrail'de 1,2 milyon kişi üzerinde yapılan bir araştırmada BioNTech/Pfizer aşılarının etkisi bir kez daha teyit edildi. Araştırmaya göre, 70 yaş üzeri de dahil, aşılananların yüzde 94’ünün virüse karşı korunduğunu saptadı.

İsrail'de Alman BioNTech ve ABD'li ortağı Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı üzerine bir milyon 200 bin kişinin verilerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilen geniş kapsamlı çalışmanın sonuçları açıklandı.

Pfizer/BioNTech aşının klinik testlerde iletişim kadar etkili olduğunu gösterdi. Aşının iki doz altında semptomlu koronavirüs vakalarını yüzde 94 oranında azalttığı tespit edildi. 

The Guardian'da yer alan habere göre, prestijli tıp dergisi New England Journal of Medicine'de yayımlanan çalışma, İsrail'den 1.2 milyon halka göre hazırlandı. En çok aşılama yapan ülke olan İsrail'de yapılan çalışmayla Pfizer ve BioNTech aşısının koronavirüs vakalarını yüzde 94, ağır vakaları yüzde 92 azalttığı tespit edildi. 

Yüzde 95 oranını sağlamış oldu 

Öte yandan Amerikan ilaç devi Pfizer ve Alman BioNtech'in birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısı, klinik deneme sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığını bildirmişti. Dolayısıyla belirtmiş olduğu etkililik oranı sağlamış oldu. 

Raporda "Bu ulusa yapılan toplu aşılama programı ile çalışma aşının Covid-19 pek çok duruma karşı etkili oldu" ifadeleri yer aldı. 

Çalışma Pfizer/BioNTech aşısının Güney Afrika koronavirüs değişik üzerinde ne derece etkili olduğunu göstermedi. Britanya'da tespit edilen varyanta karşı ise aşının etkili olduğu belirtildi. 

Yaklaşık 9 milyon nüfuslu İsrail'de nüfusun neredeyse yarısına Pfizer aşısının ilk dozu uygulandı. 

Pfizer/BioNTech hamilelerde aşı denenmelerine başladıPfizer/BioNTech hamilelerde aşı denenmelerine başladıPfizer-BioNTecH'e 'salgın vurgunculuğu' suçlamasıPfizer-BioNTecH'e 'salgın vurgunculuğu' suçlaması