Hindistan'da bir muhabir diri diri yakıldı

Hindistan'da bir muhabir diri diri yakıldı

Hindistan'da Rakesh Singh isimli muhabir yerel yöneticilerin adlarının karıştığı yolsuzluk iddialarını haberleştirdiği gerekçesiyle üzerine alkol dökülerek diri diri yakıldı.

Hindistan'da Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü olaya ilişkin internet sitesinde bir açıklama yaptı. Açıklamada olayın 27 Kasım'da Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde Balrampur bölgesinde meydana geldiği yazıldı. Yerel yöneticilerin adlarının karıştığı yolsuzluk iddialarını haberleştiren Rakesh Singh'in üzerine evine giren üç kişi tarafından alkol içeren sıvı döküldü ve evi ateşi verildi. Rakesh Singh'in vücudunda ciddi yanıklar oluştu ve 28 Kasım'da Lucknow'da bir hastanede yaşamını yitirdi. 

"Gerçeği anlatmanın bedeli bu"

Muhabir Singh, yerel yönetici Sushila Devi'nin güneş panellerinin kurulumu dahil altyapı projeleriyle bağlantılı yolsuzluk yaptığı iddialarını yerel bir gazetede yayımlamıştı. Polis, Singh'e saldıranlardan birinin Sushila Devi’nin oğlu Keshwanand Mishra olduğunu, üç saldırganın daha önce de Singh'i taciz ettiğini açıkladı. Üç saldırgan daha sonra Singh cinayetini üstlendi ve tutuklandı. 

Rakesh Singh'in ölüm döşeğindeyken bir meslektaşı tarafından çekilen ve "Gerçeği anlatmanın bedeli bu." şeklindeki ifadelerinin yer aldığı görüntü paylaşıldı. RSF'ye göre Singh, mesleğiyle bağlantılı olarak bu yıl Hindistan'da öldürülen dördüncü gazeteci oldu. Ülkede bu yıl gazeteciler Isravel Moses, Parag Bhuyan ve Shubham Tripathi de öldürülmüştü.