Tatlıoğlu'dan Öcalan yorumu: Erdoğan'ın açıklamaları yeni bir ilişki biçimini mi yansıtıyor?

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Edirne'deki İmralı'dakine hesap verecek" açıklamasına ilişkin "Sayın Erdoğan'ın yeni açıklamaları, acaba yeni bir ilişki biçimini mi yansıtıyor? Yeni bir ilişkinin varlığını mı ima ediyor?" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ocak 2022 14:26
Tatlıoğlu'dan Öcalan yorumu: Erdoğan'ın açıklamaları yeni bir ilişki biçimini mi yansıtıyor?

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Tatlıoğlu, "Yeni yılın ilk tartışmaları kur, faiz ve enflasyon oldu çünkü Türkiye'de bir ekonomi yönetiminden bahsetmek mümkün değil. Yetkililerin farklı farklı açıklamaları vatandaşın ve sektörün kafasını karıştırıyor" diye konuştu.

Tatlıoğlu, işsizliğin 2021'de yüzde 11,2 oranında olduğunu belirterek, "Geniş anlamda ise bu oran yüzde 22. Türkiye, hızla bir fakirleşme ve düzensizliğe doğru gidiyor. Esas tehlikeli olan da bu düzensizlik. Artık kurumların birbirleriyle irtibatı kalmadı. Büyük bir telaş ve endişe var. 20 Aralık'ta ortaya çıkan yeni kur sistemi bunun bir göstergesidir" dedi.

'Açıklama bekliyoruz'

İYİ Parti'li Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Edirne'deki, en büyük hesabı İmralı'dakine verecek' sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı bu ifadeyle Selahattin Demirtaş'ın Öcalan'a hesap vereceğini söylemiştir. İYİ Parti olarak, bu açıklamalara Cumhurbaşkanı yorumu bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı bu açıklamalara nasıl bir yorum yapmaktadır, değerlendirmektedir? Bunu çok önemsiyoruz ve bu açıklamayı bekliyoruz. Ayrıca bu açıklamayı yapan Sayın Erdoğan'ın çözüm süreci ve yerel seçimlerde PKK ve Öcalan'la yürüttüğü politikaları biliyoruz; devletin, milletin hafızalarından hiç gitmeyecek şekilde yer almıştır. Şimdi bu açıklama, bu politikaları ve ilişkileri yürütün Sayın Erdoğan'ın yeni açıklamaları, acaba yeni bir ilişki biçimini mi yansıtıyor? Yeni bir ilişkinin varlığını mı ima ediyor? Buradan bunu mu çıkarmalıyız?"

KAYNAK: DHA