Sakarya'da Ayı Şoku

Sakarya'da Ayı Şoku
Sakarya'nın Pamukova İlçesi'ne bağlı Karapınar Köyü yakınlarında bal üreticilerinin koyduğu arı kovanları, kış uykusundan uyanan ayıların saldırısına uğradı. Köy yakınında bulunan arı kovanlarına saldıran ayılar...

Sakarya'nın Pamukova İlçesi'ne bağlı Karapınar Köyü yakınlarında bal üreticilerinin koyduğu arı kovanları, kış uykusundan uyanan ayıların saldırısına uğradı. Köy yakınında bulunan arı kovanlarına saldıran ayılar 15 arı kovanını parçaladı. İki gece üst üste görülen saldırılar, arıcıları endişelendirdi.

Pamukova'ya bağlı Karapınar Köyü yakınlarında bal üreticilerine ait farklı noktalardaki yaklaşık 200 kovan 2 geceden bu yana dadanan ayıların tehdidi altında kaldı. Gece geç saatlerde dağdan inen ayılar önce Aziz Demir'e ait 10 arı kovanını parçaladı. Daha sonra aynı bölgede İrfan Kırat'a ait kovanlardan 5'ini parçalayan ayılar henüz dolmamış petekleri yiyip arıların da ölmesine neden oldu.

Aynı bölgede arıcılık yapan Alaattin Kayan, çevrede 200'e yakın kovan bulunduğunu ve bu saldırılar nedeniyle çaresiz kaldıklarını söyledi. Kayan, "Gece uykularımız kaçıyor. Arıcılar olarak bölgede sıra ile nöbet tutmak istiyoruz. Ancak ayı ile şaka olmaz. Gece bize bile sardırır düşüncesi ile korkuyoruz. Ayı vurmak yasak. Ayılar koruma altında ama biz arıcıları kim koruyacak?" dedi.

Kovanları zarar gören İrfan Kırat ise, ayıların yıllar önce helikopterle bölgedeki dağlara atıldığını öne sürerken, "Nereden getirildiğini bilmediğimiz bu ayılar şimdi Pamukova?nın köylerine zarar veriyor. Ayı vurmak yasak olduğu için onlarla mücadele edilemiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Şimdi de bizim arılarımıza musallat oldular" dedi.