Ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığı!

Ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığı!
Ölüm döşeğinde olan insanların, en çok nelerden pişmanlık duyduğunu merak ediyor musunuz?

Uzun yıllar boyunca ölümü bekleyen hastaların yanında bakıcılık yapan Avustralyalı hemşire Bronnie Ware’in kitabı ‘The Top Five Regrets of the Dying’ (Ölen İnsanların Başlıca 5 Pişmanlığı) sosyal medyada yeniden gündem oldu. İşte ölümden önce yaşanan en büyük 5 pişmanlık…

Ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığı! İşte ölümden önce yaşanan en büyük 5 pişmanlık…

1. “Keşke başkaları için değil kendim için yaşasaydım.” Birçok kişi, son anlarında kendi hayallerinin peşinden gitmemiş olmanın, sürekli ailelerini ve sevdiklerini mutlu etmeye çalışmanın üzüntüsünü yaşıyor.

2. “Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.” Ölümün eşiğine gelen insanlar genelde hayatlarının çalışmakla geçtiğini, kendilerini ve sevdiklerini ihmal ettiklerini düşünüyor.

3. “Keşke duygularımı ifade edecek cesaretim olsaydı.” Hayatını duygularını ve isteklerini bastırarak geçiren insanlar, son anlarında bunun pişmanlığını yaşıyor. Birçok kişi, bu nedenle yaşadıkları hayal kırklıklarını, biten ilişkilerini hatırlıyor.

4. “Keşke arkadaşlarımla bağımı koparmasaydım.” İnsanlar zamanla biten arkadaşlıklarını hayatlarının son günlerinde hatırlıyor ve arkadaşlarına duydukları özlem artıyor.

5. “Keşke daha mutlu olabilseydim.” Günlük hayatın koşuşturmacasında mutluluğu genelde aramayan insanlar, ölmeden önce bunun pişmanlığını hissediyor. Sürekli olumsuz şeyler düşünmekten pişman olan insanlar, hayatlarını değiştirecek ve kendilerini mutlu edecek seçimler yapamadıkları için üzüntü yaşıyor.