ODTÜ’yü karıştıran iptal!

ODTÜ’yü karıştıran iptal!
28 yıllık gelenek sona erdi. ODTÜ Bahar Şenlikleri'nin rektörlük ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle iptal edildiği açıklandı.Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 28 yıldır süregelen ve yaklaşık bir ay sonra yapılması...

28 yıllık gelenek sona erdi. ODTÜ Bahar Şenlikleri'nin rektörlük ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle iptal edildiği açıklandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 28 yıldır süregelen ve yaklaşık bir ay sonra yapılması planlanan şenliklerinin iptal edildiği duyuruldu. Şenliklerin, rektörlük ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Rektörlük, öğrencilerin duyurduğu iptali doğruladı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) yaptığı açıklamada “Aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği ve alt yapı problemleri” nedeniyle rektörlüğün şenlikleri iki güne düşürmek istediği ancak ODTÜ bileşenlerinin bunu istemediği belirtildi.

ODTÜ’lü öğrencilerin, rektör ile yaptığı toplantıda bir çözüm dosyası önerdiği ancak bu dosyanın rektörlük tarafından hiçe sayıldığı belirtildi. Ardından rektör ile yeni bir toplantı yapılacağı açıklandı ancak rektörlük bu toplantının da gerçekleşmeyeceğini, şenliklerin iptal edildiğini duyurdu.

ODTÜ UGT, “28 yıldır süregelen, ODTÜ’nün en köklü geleneklerinden biri olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin, rektörlük tarafından yapılan baskı ve dayatmalar nedeniyle bu yıl yapılamayacağını üzülerek belirtiyoruz.” dedi.

SAKARYA’DA GERİCİ EYLEM

Geçtiğimiz cuma günü Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Müslüman Gençler Platformu, ‘Bahar Şenlikleri’ni protesto etmişti. 15 sivil toplum kuruluşu ve çeşitli öğrenci toplulukları tarafından oluşturulan Müslüman Gençler Platformu, mayıs ayında gerçekleştirilecek olan şenlikleri protesto etmişti. Cuma namazı sonrası cami çıkışında toplanan grubun ‘Edep ya kampüs’ yazılı pankartla Sakarya Üniversitesi Merkez Kafeteryası’na yürüyüş yapmasına izin vermemesi üzerine grup ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı. Polisin ‘Hakkınızda işlem yaparız” uyarılarına rağmen grup, ‘SAÜ’de şenlik istemiyoruz’ sloganlarıyla kafeteryaya kadar yürümüş, ‘Bahar Şenlikleri’nin iptali için imza kampanyası başlatmıştı.