Meclis Başkanını Seçti !

Meclis Başkanını Seçti !
Meclis Başkanlığı seçimi tamamlandı.{{unknown}}TBMM Başkanlığı seçimi 4. turu sonuçları belli oldu. AKP Milletvekili İsmet Yılmaz TBMM Başkanı seçildi. İşte adayların aldığı oylar…İsmet Yılmaz: 258Deniz Baykal: 1824....

Meclis Başkanlığı seçimi tamamlandı.

{{unknown}}

TBMM Başkanlığı seçimi 4. turu sonuçları belli oldu. AKP Milletvekili İsmet Yılmaz TBMM Başkanı seçildi. İşte adayların aldığı oylar…

İsmet Yılmaz: 258

Deniz Baykal: 182

4. Tur oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 oy boş olarak kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı.

İsmet Yılmaz kimdir?

TBMM Başkanlığı seçimi yine AKP’nin üstünlüğü ile tamamlandı ve Sivas Milletvekili, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 258 oy ile Meclis’in 26. Başkanı oldu. İki fakülte mezunu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü’ görüşe sahipti. Binali Yıldırım’la okuldan başlayan arkadaşlığı onu önce bürokrasi sonra siyasetin üst noktalarına taşıdı.

ESKİ ÜLKÜCÜ

Sivas Gürün doğumlu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü’ görüşe sahipti. Hemşehrisi Muhsin Yazıcıoğlu MÇP’den ayrılıp BBP’yi kurduğunda bu partiye yakın durdu. AKP iktidara geldiğinde önce bürokrat olarak sonra siyaset saflarında bu partiye geçti.

Yılmaz’ın en büyük referansı Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım. Onunla tanışıklığı 1990’lı yıllara dayanıyor. İsveç’in Malmö şehrinde Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde master yaparken Yılmaz ile Yıldırım’ın yolları kesişti.

SIRADIŞI BAKANLIK

Binali Yıldırım önce onu Denizcilik Müsteşarlığı’na getirdi. 2007 seçimlerine giderken Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarının ‘3 aylık seçim dönemi bakanı’ olması beklenirken, Denizcilik Müsteşarı olan İsmet Yılmaz bakanlık görevine getirildi. Seçimden sonra kısa bir süre Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 2011’de Sivas’tan milletvekili seçildi. Daha sonra da Vecdi Gönül’ün yerine Milli Savunma Bakanı oldu.

KETUM BAŞKAN

2004 yılında uygulamaya giren yük ve yolcu gemilerine ÖTV’siz akaryakıt verilmesi uygulamasını İsmet Yılmaz hayata geçirdi. Yılmaz’ın Denizcilik Müsteşarı iken yıldızı parlatan diğer bir başarısı da Türk gemilerinin kara listeden önce gri sonra beyaz listeye geçirilmesi oldu. Seçim dönemi bakanlığı dışında 4 yıldır MSB görevini yürüten İsmet Yılmaz ‘ketum’ olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

3 TUR SONUÇLARI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için üçüncü tur seçiminde sonuçlar şöyle olmuştu; İsmet Yılmaz: 259, Deniz Baykal: 129, Ekmeleddin İhsanoğlu: 80, Dengir Mir Mehmet Fırat: 78…

4. TUR İÇİN İKİ ADAY YARIŞTI

Hiçbir aday başkan seçilebilmek için yeterli oyu alamadığı 3. turun ardından 4.turda en yüksek oyu olan iki isim yarıştı. Seçim AKP’nin adayı İsmet Yılmaz ile CHP’nin adayı Deniz Baykal arasında geçti.