İzmir Barosu: 30 mülteci ve bir güvenlik görevlisinin coronavirüs testi pozitif çıktı

İzmir Barosu tarafından hazırlanan rapora göre Harmandalı GGM’de kalan mülteciler kalabalık odalarda kalıyorlar. Mülteciler özellikle temizlik konusunda sıkıntı yaşıyor ve doktora ulaşmakta zorluk çekiyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Nisan 2020 08:19
İzmir Barosu: 30 mülteci ve bir güvenlik görevlisinin coronavirüs testi pozitif çıktı

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) ilişkin bir rapor yayımladı. Merkezdeki mültecilerle yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulan raporda dikkat çekici ifadeler yer aldı.

BirGün'den Volkan Ateş'in haberine göre, baro üyesi avukatlarla görüşen mülteciler özellikle temizlik konusunda çok sıkıntılar yaşadıkları belirtti. Ayrıca sosyal mesafeye uygun olmayan bir şekilde kaldıklarını belirten mülteciler, ateşi yüksek çıkanlara sadece ilaç verildiğini kaydetti. Baro'dan yapılan açıklamada ayrıca 30 mülteci ve bir güvenlik görevlisinin coronavirüs testi pozitif çıktı.

Göç ve İltica Komisyonu Üyesi avukatlara gelen şikâyetlerden öne çıkanlar şöyle:

Kişiler GGM'ye ilk alındıklarında ayrı bir yerde karantinaya alınmak yerine merkezde kalanların yanına götürüldü. Sonra gelen kişiler doğrudan yanlarına getirildi.

Bazı mülteciler mart sonuna kadar odalarda 15, bazıları ise 12 kişi kaldı.

Katların koridorlarında düzenli temizlik yapılmıyor.

Merkeze girişten beri mültecilere bir adet sabun ve deterjan dışında hijyen malzemesi verilmedi. Oda, kat ve koridorlarda dezenfektan veya eldiven bulunmuyor.

Çöpler düzenli toplanmıyor ve yığılıyor

Sadece sabahları ateş ölçümleri yapılıyor. Ateşi yüksek çıkan kişiye ateş düşürücü ilaç veriliyor ancak başka bir bölüme ya da odaya götürülmüyor.

Raporda bu şikayetlere ilişkin yapılan değerlendirmede “Komisyon üyesi avukatlara iletilen tüm bu şikayetler, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde Korona Pandemisi ile ilgili yeterli önlemin alınmadığına, alınmaya çalışılmışsa da fiziki imkan, ekipman ve personel yetersizliği nedeniyle sağlanamadığına işaret etmektedir” dendi.

Komisyonun bu şikâyetlere ilişkin önerileri ise şu şekilde sıralandı:

  • Bu dönemde göç idareleri tarafından yabancılar hakkındaki sınır dışı işlemleri durdurulmalı, idari gözetim kararı alınmamalı.
  • Halen geri gönderme merkezlerinde tutulan kişiler, gerekli sağlık kontrolleri yapılarak 14 günlük karantina sürecine uygun şekilde serbest bırakılmalı.
  • Barınma imkânı olmayan ve kalacak yer talep eden yabancılar için geri gönderme merkezi, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak, odalarda en fazla iki kişi kalacak şekilde düzenlenmelidir.
  • Özellikle corona belirtisi şikâyetleri olan kişilerin sağlık hizmetine erişimleri ivedilikle sağlanmalıdır. Temizlik ve hijyen ekipmanları sadece personele değil kurumda tutulan kişilere de verilmeli.