İşte CHP'nin Koalisyon Seçenekleri!

İşte CHP'nin Koalisyon Seçenekleri!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla ‘koalisyon’ seçeneği müzakerelerini sürdürüyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘koalisyon’ seçeneği müzakerelerini sürdürdüğü kurmaylarına, Kartacalı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla ‘koalisyon’ seçeneği müzakerelerini sürdürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘koalisyon’ seçeneği müzakerelerini sürdürdüğü kurmaylarına, Kartacalı Komutan Hannibal’ın “Ya bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız” sözünü örnek gösterdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’deki odasında çerçevelenmiş olarak duran Hannibal’ın sözüne atıfla, “CHP’nin içinde bulunduğu koalisyon seçeneklerinin zorluğunu biliyoruz. Ancak tüm koalisyon seçeneklerini ortak akılla ve soğukkanlılıkla değerlendireceğiz. Gerekirse kendi yolumuzu kendimiz yapacağız” dedi.

3 FARKLI SENARYO

Pazartesi günü toplanacak Parti Meclisi öncesi sık sık kurmayları, milletvekilleri ve bazı önemli partililerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu’nun önünde CHP’nin de içinde bulunduğu 3 farklı hükümet senaryosu bulunuyor.

Kılıçdaroğlu’nun önündeki ilk senaryoda, AKP-CHP koalisyonuna kamuoyundan ve parti içinden gelebilecek destek ve tepkiler var. Destek ve tepkilerin karşılıklı sağlaması yapıldığında hangisinin daha avantajlı olacağını AKP’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili göstereceği tavrın belirleyici olacağı savunuluyor. Kılıçdaroğlu ve ekibi, genel hatlarıyla “AKP yol ayrımında. Erdoğan’dan vazgeçerse ve özellikle de 17-25 Aralık sürecinin tüm yönleriyle yargıya taşınmasının önünü açacak bir tavır sergilerse CHP ile koalisyona yaklaşır. Bu durumda AKP içinde de bir çözülme söz konusu olabilir. Çözüm Süreci’nden vazgeçerse de MHP ile koalisyon kurar. Bu durumda da bölgeden kalıcı olarak çekilmiş olur” değerlendirmesi yapıyor.

Kılıçdaroğlu’nun önündeki ikinci senaryo ise CHP’nin MHP ve HDP’nin içinde olduğu bir koalisyon formülü. Bu formül ise ‘şimdilik’ MHP ve HDP’nin karşılıklı itirazları nedeniyle imkansız gibi görünüyor. Ancak CHP kurmayları, her şeye rağmen MHP ve HDP’nin, “CHP’nin içinde bulunacağı koalisyonun ilkeleri ve hedefleri” adlı metin çalışmasıyla ikna edilmesinin mümkün olabileceğini savunuyorlar. CHP’nin içinde bulunduğu bir hükümetin, en az 2 yıllık bir sürede 3 partinin onay vereceği şekilde Türkiye’nin restorasyonunu gerçekleştirmesi, 17-25 Aralık’ın tüm aktörlerinin yargılanması, yargı bağımsızlığının sağlanması gibi başlıkları yaşama geçirmesi hedefleniyor.

ERKEN SEÇİM HÜKÜMETİ

Kılıçdaroğlu’nun önündeki üçüncü senaryo ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘asıl niyeti’ olarak nitelendirilen erken seçimle ilgili. Ak Parti ve CHP’nin hükümet kuramaması halinde Erdoğan’ın Türkiye’yi erken seçime götüreceğini savunan CHP kurmayları, MHP ve HDP’nin önüne üçüncü bir seçenekle çıkmaya hazırlanıyor. Bu seçeneğe göre “MHP ve HDP’nin, AKP’nin kuracağı erken seçim hükümeti yerine CHP’nin kuracağı erken seçim hükümetini desteklemesi” önerilecek. Bu seçenek kapsamında AKP’nin iktidar imkanlarından yararlanamaması, emekliye ikramiye, asgari ücretin arttırılması ve vergi dışı bırakılması, taşeronlara kadro verilmesi gibi üç partinin ortaklaştırılabilecek seçim vaatlerinin kısa sürede yasalaşması sağlanacak.