İstanbul'da her iki kadından biri, gece taksiye binmekten korkuyor

İstanbul'da her iki kadından biri, gece taksiye binmekten korkuyor
İBB'nin yaptığı taksi araştırması İstanbul'da yaşayanların düşüncelerini ortaya koydu. Her iki kadından biri, geceleri taksiye binmekten korkuyor. İstanbulluların yarısı yeterli taksi olmadığını düşünürken, trafiğin yoğun olduğu saatlerde ve yağmurlu günlerde taksi bulamamaktan şikayetçi.

İBB'nin, 1000 yeni taksi önerisi UKOME tarafından 8'inci kez reddedilirken taksi tartışması büyüyor. İstanbulluların taksi sorununa bakışı İBB'nin yaptığı araştırmayla ortaya kondu.

İBB İstanbul Planlama Ajansı, ‘İstanbul’da Taksi Kullanım Alışkanlıkları, İhtiyaç ve Beklentiler' başlığı ile 555 vatandaşla telefonla görüştü. Araştırma, ALO 153 Çözüm Merkezi'ne son iki yılda yapılan şikayetlerle desteklendi.

Yarısı 'istenmeyen müşteri'

Araştırmaya göre taksi kullanımının yüzde 50,9’u kısa mesafe yolculuklar için tercih ediliyor. En sık taksi kullanım gerekçesi, yüzde 38,2 ile hastaneye gitmek vb. acil ihtiyaç durumları.

Yüzde 58 taksi hizmetinden memnun değil

Katılımcıların yüzde 58,4’ü, İstanbul’daki mevcut taksicilik hizmetinden memnun değil. Katılımcıların yüzde 47,9’u kentteki toplam taksi sayısının yetersiz olduğunu belirtirken yüzde 37,4’ü yeterli olduğunu, yüzde 14,7’si ise kararsız olduğunu ifade etti.

Katılımcıların yüzde 73,4’ü, trafiğin yoğun olduğu saatlerde veya yağmurlu günlerde taksi bulmakta zorlanıyor. Katılımcıların yüzde 56,5’i ise kısa mesafe yolculuklarda sorun yaşadığını dile getiriyor.

Gece taksiye binme korkusu

 

Katılımcıların yüzde 39,9’u gece saatlerinde taksi yolculuğunu güvenli bulmuyor. Bu konuda erkek ve kadın katılımcılar arasında fark ise dikkat çekiyor Kadınların yüzde 51,9’u gece saatlerinde taksi yolculuğunu güvenli bulmazken erkeklerde bu oran yüzde 27,3.

Gece saatlerinde taksi yolculuğu yapmayı güvenli bulmayan katılımcıların yüzde 70,9’u, taciz veya saldırıya uğrayabileceği korkusu yaşadıklarını söylüyor. Bu korkuyu yaşayanların yüzde 63,2’si kadın.

Taksilere kamera konulsun talebi

Katılımcıların yüzde 42,7’si, taksi kullanım sıklığının artması için ücretlerin daha uygun olması gerektiğini dile getiriyor. Şoförlerinin tavrında iyileşme olması (yüzde 14,7) da öne çıkan bir diğer öneri. Katılımcıların yüzde 9’u kadın şoförlerin sayısının artırılmasını istiyor. Yüzde 92’si, taksilere kamera konulmasının yolculuk deneyimini iyileştireceğini söylüyor.

Çözüm önerileri

Araştırma raporunda, İstanbul’daki taksi kullanım şikâyetlerini en aza indirmek için şu çözüm önerileri yer alıyor:

İstanbul’da kişi başına düşen taksi sayısı oldukça yetersiz. Taksilerin sayısı artırılmalı.

Taksi ulaşılabilirliği ve yolculuk güvenliği konularında çözüm sağlayan çevrimiçi uygulamalar ve dijital olanaklara yatırım yapılmalı.

Kadınların kendilerini güvende hissetmeleri için dijital uygulamalardan da yardım alınarak ek güvenlik önlemleri geliştirilmeli.

Taksi ücretlendirmelerinde kısa, orta ve uzun mesafe yolculuk ve kademelendirilmiş ücretlendirme seçenekleri değerlendirilmeli.

Taksi şoförleri her yıl yenilenen trafik güvenliği, ilkyardım, şiddetsiz iletişim, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri alarak sınava tabi tutulmalı, sınavlardan geçemeyen şoförlere yaptırım uygulanmalı.

Dijital ödeme yöntemlerine ek olarak İstanbulkart ödeme sistemi yaygınlaştırılmalı.