SON DAKİKA! İstanbul hava durumu... İstanbul'a fırtına geliyor...

SON DAKİKA! İstanbul hava durumu... İstanbul'a fırtına geliyor...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD'dan uyarı üstüne uyarı geldi. İstanbul için büyük fırtına uyarısı. Ünlü Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, o saat aralığı işaret ederek dışarı çıkanları uyardı. Aklı olan sokağa çıkmaz! İstanbul'da dün 17 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığının da 7 derece birden düşmesi bekleniyor.

Son dakika haberi... Hafta başından bu yana etkili olan sıcak hava dalgası yerini yağışlara bırakmış durumda. Hava sıcaklıkları 3-4 derece düşerken vatandaşlar 'İstanbul'a fırtına mı geliyor?' sorusunu araştırmaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD'dan uyarı üstüne uyarı geldi. İstanbul için büyük fırtına uyarısı. Ünlü Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, o saat aralığı işaret ederek dışarı çıkanları uyardı. Aklı olan sokağa çıkmaz!

Mart ayı ile birlikte etkili olan sıcak hava dalgası yerini yağışlara bıraktı. İstanbul'da yer yere yağışlar görülürken Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD'dan son dakika uyarısı yapıldı. Büyük fırtına geliyor, bugün sakın evinizden dışarı çıkmayın. Ünlü Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, o saat aralığına dikkat ederek kırmızı kodlu uyarıda bulundu. Güneşe aldanmayın, göz gözü görmeyecek! İşte son dakika hava durumu haberinin detayları...

İstanbul'da kentin batı bölgelerinden (Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Arnavutköy) başlayarak il genelinde yer yer kuvvetli sağanak yağış geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Halihazırda 17 derece civarında seyreden sıcaklıklarında yarın itibarıyla hızla azalarak 10 derece civarına gerilemesi bekleniyor.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN SON DAKİKA UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Aksaray, Kırşehir, Yozgat çevreleri ile Adana ve Kahramanmaraş’ın kuzey kesimlerinin Yağmur ve Sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT

Yağışların, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

havadurumu.jpeg

ÜNLÜ UZMAN UYARDI: SAKIN PANİK YAPMAYIN!

Hava durumu tahminleriyle dikkatleri üstüne çeken ünlü Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, dolu yağışı için uyarılarda bulundu. O saat aralığına dikkat çeken Ökten, "Küçük taneli dolu yağışı görülebilir. Panik yapmayın. İri taneli dolu yağışı için yerin çok ısınması lâzım." ifadelerini kullandı.

ürkiye'nin bugünden itibaren yağışlı ve fırtınalı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, Balkanlar üzerinden gelecek yağışların genellikle yağmur ve sağanak, güney ve iç kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Bugün Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de, yarın Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz'de, pazartesi Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun batısında beklenen yağışların yer yer kuvvetli olacağı öngörülüyor.

havadurumu1.jpeg

Toz taşınımı uyarısı

Rüzgarın, bugün yurt genelinde güney yönlerden lodos şeklinde kuvvetli, Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz'de fırtına, yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına, yüksek kesimlerde tam fırtına, yarın ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da fırtına, yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıklar düşecek

Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde olması beklenen hava sıcaklıklarının yarından itibaren Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz’de yağışlarla beraber hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri civarına düşmesi öngörülüyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da hava sıcaklıklarında değişiklik beklenmiyor, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda ise çığ tehlikesi bulunuyor.

havadurumu3.webp

Deprem bölgesinde hava durumu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerde ise yarından itibaren 5 gün aralıklarla sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yağışların, deprem bölgesindeki tüm illerde pazartesi, salı ve çarşamba günleri yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın bugünden itibaren Malatya, Elazığ ve Kahramanmaraş'ta, yarından itibaren de Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman'da güney yönlerden kuvvetli yer yer fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor.

Deprem bölgesindeki illerde 1 haftalık süreçte sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Toz taşınımının, deprem bölgesindeki illerde bugün akşam saatlerinden itibaren etkili olacağı, Şanlıurfa, Mardin, Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman'da ise yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Toz taşınımının sebep olacağı toz fırtınası, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar, hava kalitesinde düşme ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

havadurumu4.webp