İsmail Türüt Yasaklandı

İsmail Türüt Yasaklandı
Türkücü İsmail Türüt’ün Türk Toplumu Derneği’nin davetiyle Almanya’da vereceği konser, yerel mahkeme tarafından iptal edildi.Türkücü İsmail Türüt’ün Türk Toplumu Derneği’nin davetiyle Almanya’da vereceği konser,...

Türkücü İsmail Türüt’ün Türk Toplumu Derneği’nin davetiyle Almanya’da vereceği konser, yerel mahkeme tarafından iptal edildi.

Türkücü İsmail Türüt’ün Türk Toplumu Derneği’nin davetiyle Almanya’da vereceği konser, yerel mahkeme tarafından iptal edildi. Yasak kararının, Türüt’ün son albümünde yer alan ve İsrail’i hedef alan “Kan Gölü” isimli şarkısı nedeniyle alındığı bildirildi.

İsmail Türüt’ün yasaklanan “şarkısının” sözlerinde yer alan “Bu İsrail köpeği fazla oldu, çok oldu. Bak İsrail biz seni, dilim dili böleriz. Vallahi iki günde haritadan sileriz” şeklindeki ifadeler dikkat çekti.

Dinci Vahdet gazetesi bugünkü manşetine İsmail Türüt’ün konserinin yasaklanmasını “Türkü söyletmediler” başlığıyla taşıdı.

“BEN İSRAİL DÜŞMANI FİLAN DEĞİLİM”

Yasaklanan konser nedeniyle Vahdet’e açıklamada bulunan İsmail Türüt, şunları söyledi: “Bu yasak kararı ‘Kan Gölü’ isimli türkümüzün içerisindeki birtakım ifadelere dayanılarak alınmış ve tarafımıza konserimize sayılı saatler kala açıklandı. Mahkeme başkanının kararında, ‘Bu adam tereddütsüz İsrail düşmanı, biz ise tereddütsüz İsrail yanlısıyız. Bu adamın burada konser vermesi Alman yasalarına uygun değildir. Bu konserde tereddütsüz İsrail düşmanlığı yapılacak’ gibi ifadelere yer verilmiş. Hayretler içerisindeyim. Katillere düşman olmak, özgürlüklerin beşiği olmakla nitelendirilen Almanya’da ‘yasak’ sebebi olmuş. Ben İsrail düşmanı filan değilim. Katillerin düşmanıyım. İsrail bugün de katil yarın da katildir.”

KONSOLOSLUĞA SİTEM

İsmail Türüt, yaşadıkları mağduriyetin ardından Almanya’daki Türk makamlarından gerekli ilgi ve desteği göremediğini ifade etti.