HDP Meclis’e Girmeli

HDP Meclis’e Girmeli
AKP'li Osman Can, "HDP'nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var" dedi.AKP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Osman Can, "HDP'nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var"dedi. Yüzde 10 seçim barajının...

AKP'li Osman Can, "HDP'nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var" dedi.

AKP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Osman Can, "HDP'nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var"dedi. Yüzde 10 seçim barajının demokratik olmadığını belirten Can, Kürtler'in tamamının HDP'li olmadığına dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın daha önce HDP'yle ilgili, "HDP meclise girmese süper olacak" şeklindeki sözleri tartışmalara neden olmuştu.

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Prof. Dr. Osman Can, Rus Haber Ajansı Sputnik ile yaptığı geniş mülakatta hükümet kanadından gelen “HDP'nin barajı aşmaması gerektiği” yönündeki açıklamaların aksine, HDP'nin barajı aşmasında demokratik açıdan yarar gördüğünü söyledi.

"AK Parti adayı olarak, Meclis'te çoğunluğu sağlayabilecek imkan neyse, onun gerçekleşmesini isterim" diyen Can, yüzde 10 seçim barajının demokratik olmadığını belirtirken, Kürtler'in tamamının HDP'li olmadığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Kürtler adına temsiliyetin sadece HDP'ye ait olduğu yanılgısından kurtulmamız gerekiyor. Ama Kürt siyasal hareketi olduğu doğrudur. Dolayısıyla siyasal bir hareket olduğu için de parlamentoda temsil edilmesinde yarar var. İster HDP barajın içinde olsun, ister dışında olsun. Bir an evvel bu sorunun çözülmesi gerekiyor."

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE ÇOK NET TALEP YOK”

Bu arada, AKP'nin seçim beyannamesinde imzası olan Osman Can, başkanlık sisteminin 8 Haziran'dan sonra daha sağlıklı bir ortamda tartışılacağını savunurken, bütün partilerin,“demokratik ve katılımcı bir anayasa” için çalışması gerektiğini ifade etti. "Başkanlık ikinci bir mesele" diyen Can, toplumda başkanlık sistemine yönelik çok net bir talep olmadığını söyledi.

ABD MODELİ ESAS: “SÜPER BAŞKAN” OLMAZ

Osman Can, “Türk tipi başkanlık” tartışmalarına da değinirken de ABD'deki modeli esas aldıklarını belirterek, "bizim başkanlık modelinde süper başkana izin yok" dedi.

Türkiye'nin demografik ve etnik yapısının çok çeşitli, çok parçalı olduğu gerçeğinden yola çıkarak parlamenter sistemin, farklılıkların temsil edilmesinde sorun yarattığını söyleyen Can, çoğulcu ve katılımcı bir demokrasi için başkanlık sistemine geçilmesini bir gereklilik olarak nitelendirdi.