Erdoğan'a hakkını helal etmeyen mühendis görevinden uzaklaştırıldı

Erdoğan'a hakkını helal etmeyen mühendis görevinden uzaklaştırıldı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Şubat'ta deprem bölgesinde yaptığı açıklamada vatandaşlardan helallik istedi. Erdoğan'ın 'helallik' istemesi büyük tepki çekti. Adli Tıp Ankara Grup Başkanlığı’nda mühendis olarak çalışan M.P. de o ifadelere WhatsApp'tan üzerinden tepki gösterdi. Paylaşımın ardından M.P. görevden uzaklaştırıldı.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Şubat’ta vatandaşlardan helallik isteyerek “Tüm olumsuz şartlardan dolayı ilk gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz kadar hızlı bir çalışma yapamadık. Bunun için helallik istiyorum" açıklamasında bulundu.

Adli Tıp Ankara Grup Başkanlığı’nda mühendis olarak çalışan M.P. WhatsApp üzerinden Erdoğan'ın helallik istemesine tepki gösteren paylaşım yaptı. M.P., "Bu saatten sonra helallik istesen ne istemesen ne. Elinize yüzünüze bulaştırdınız işte. İnsanları göz göre göre 3-4 gün boyunca ölümlere terk ettiniz. Canlarımız gitti, memleketimiz gitti. İnsanlar bu kadar değersiz işte bizim ülkede. Tek düşündüğünüz milletin oyu başka hiçbir şey değil. Ben hakkımı helal etmiyorum. Güya Türkiye birçok ülkeye göre gelişmiş bir ülkeydi, bir deprem bile bizi bu hale getirdiyse Allah bilir savaş çıksa kim bilir ne olur, Kızılay, bile çadırları para karşılığı satıyorsa bu insanlar artık kime güvensin" paylaşımını yaptı.

6 Mart'ta soruşturma başlatıldı

BirGün'de yer alan habere göre bu paylaşımın ardından 6 Mart’ta Adalet Bakanlığı tarafından M.P. hakkında soruşturma başlatıldı. Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda M.P.’nin soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılması istendi.

Yazıda şöyle denildi: “Adı geçen personel hakkında söz konusu eylemi nedeniyle Kurumumuzca disiplin soruşturması başlatılacak olup soruşturmanın selameti açısından işbu soruşturma sonuçlanıncaya kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 vd. maddeleri gereğince tedbiren görevinden uzaklaştırılması hususunda, Gereğini arz ederim.”

Görevden uzaklaştırıldı

Yazının ardından talep onaylandı ve M.P. 8 Mart’ta görevinden uzaklaştırıldı.