Erdoğan İtiraf Etti!

Erdoğan İtiraf Etti!
Erdoğan: Davutoğlu, Pensilvanya'ya benim iznimle gitti. Hatta hatta Zafer (Çağlayan) Bey de gitmiştir.Almanya ve Belçika’da Türk seçmenlere hitap eden ve AKP’ye oy isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan miting dönüşü uçakta...

Erdoğan: Davutoğlu, Pensilvanya'ya benim iznimle gitti. Hatta hatta Zafer (Çağlayan) Bey de gitmiştir.

Almanya ve Belçika’da Türk seçmenlere hitap eden ve AKP’ye oy isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan miting dönüşü uçakta beraberinde götürdüğü gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bir süre önce 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında polemik konusu haline dönen “Pensilvanya’da Fethullah Gülen ile görüşme” konusuna değinen Erdoğan “Benden izin alıp gitmiştir. Zaten izin alması gereken makam benim” dedi.

Erdoğan “Kısa bir süre önce Sayın Başbakan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında Pensilvanya’ya gitme ile ilgili karşılıklı açıklamalar oldu. Sizin Başbakanlığınız döneminde yaşanan bu olay sizin bilginiz dahilinde miydi?” şeklindeki bir soruya

“Ahmet Bey’in Pensilvanya’ya gitmesinden benim bilgim var. Benden bu konuda izin almıştır ve oraya gitmiştir. Fakat Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüştüler mi doğrusu bilmiyorum. Kaldı ki zaten oraya gitmesi konusunda izin alması gereken makam benim. Hem genel başkanı olduğum partinin bir mensubu olması aynı zamanda da o dönemde başbakan olmam hasebiyle. O aralar zaman zaman bizim milletvekillerimizi Pensilvanya’ya götürme adeti başlamıştı. Bazen bakan da götürüyorlardı. Tezgâh derin, hedefler farklı, bunlar muhtemelen daha sonraki günlere yönelik adımlardı. Tabi bir dönemden sonra ben arkadaşlara ‘Pensilvanya’ya gitmeyeceksiniz’ demeye başlamıştım. Çünkü rahatsız olmuştum. Fakat Ahmet Bey’in gidişi hatta hatta Zafer (Çağlayan) Bey de gitmiştir. Bunlar benim bilgim dahilindeydi. Tabi bu iyi niyetlerimizin hiçbiri karşılık bulmamıştır. Ahmet Bey döndükten sonra görüşmenin içeriğini bana anlatmıştı. Görüşmenin içeriğini söylemem doğru olmaz. Abdullah Bey’le aralarında ne geçmiştir bilmiyorum.” diye yanıt verdi.

KENAN EVREN’İN CENAZESİNE KATILACAK MI?

Erdoğan, önceki gün vefat eden 12 Eylül Darbesi lideri Kenan Evren’in cezazesine katılıp katılmayacağına ilişkin bir soruyu ise “Cumhurbaşkanlarının defniyle ilgili, Dışişleri Bakanlığımızın ‘Törenler nasıl yapılır, kimler nasıl katılır ya da katılmaz ve ölen bir cumhurbaşkanının ailesinin tasarrufları ne kadardır’, belirlenmiş. Edindiğim bilgiye göre aile, Ankara’daki Devlet Mezarlığı’nda defnini istiyor. Ve şu anda devlet töreni noktasında ailenin de arzu etmesi halinde yapılacak bir törendir. Cumhurbaşkanlığı yaptığı için böyle bir hakkı var. Bizler de döndükten sonra tekrar bir değerlendirmemizi yapacağız. Nihai kararımızı da ondan sonra vereceğiz. Bizim şu anda malum törenlerimiz var. Bu törenlere katılıyoruz. Salı günü yurtdışından misafirlerim var. Şu an katılmak gibi bir düşüncem yok. Ama Cumhurbaşkanlığı makamı adına temsilen bir arkadaşım törene katılır.” şeklinde yanıtladı.