Elazığ'da Açlık Grevindeki İşçiler Yürüyüş Düzenledi

Elazığ'da Açlık Grevindeki İşçiler Yürüyüş Düzenledi
ELAZIĞ'da 20 milyon TL elektrik borcu nedeniyle tasfiye edilen Eyüp Bağları Sulama Birliği'nde çalışan ve 6 yıldan bu yana ücret alamayan 34 işçiden 15'nin başlattığı açlık grevinin ikincisi, 9'uncu gününe girdi. İşçiler,...

ELAZIĞ'da 20 milyon TL elektrik borcu nedeniyle tasfiye edilen Eyüp Bağları Sulama Birliği'nde çalışan ve 6 yıldan bu yana ücret alamayan 34 işçiden 15'nin başlattığı açlık grevinin ikincisi, 9'uncu gününe girdi. İşçiler, bugün aileleri, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin de verdiği destekle yürüyüş düzenledi. Elazığ'da, Mart ayında başlattıkları açlık grevinin 6'ıncı günündeyken, kendilerini ziyaret eden Ak Parti İl Başkanı Nusret Çoban'ın, 'Bir ay içinde çözeceğiz' sözü üzerine grevden vazgeçen 34 kişi, aradan geçen süre içinde verilen sözün yerine getirilmediği gerekçesiyle 9 gün önce 15 işçi ikinci açlık grevini başlattı. Açlık grevini sürdüren işçiler, bugün aileleri, CHP, MHP, HDP, SP, BBP, Vatan Partisi, Ülkü Ocakları, memur ve işçi sendikaları ile sivil toplum örgütlerinin de verdiği destekle yürüyüş düzenledi. Öğretmenevi önünde toplanan işçiler adına konuşan Süleyman Tanış, bir insanlık ayıbı yaşardığını belirterek, "Bugün buraya eşlerimiz, çocuklarımız toplanmışsa burada çok vahim bir olay var. Bugün grevimizin 9'uncu günü, ağzımıza lokma değmedi. Ben buradan Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım kimler nerede ne hata yaptıysa bilmiyoruz, bizim bildiğimiz bir tek şey var 6 yıl boyunca o hataların mağduru bizler olduk. Bizler bunu çok acı bir şekilde ödedik, artık ödemek istemiyoruz. Bundan sonra arkadaşlarımızla birlikte kalktığımızda iş yerlerimize gideceğiz, başka gidecek bir yerimiz yok. Bir çözüm bulunamazsa ölüm orucuna başlayacağız" dedi.

Süleyman Tanış, konuşması sırasında aniden fenalaşarak yere yığıldı. Bu sırada Tanış'ın kızı 14 yaşındaki Damla Tanış, gözyaşları döktü. Tanış, daha sonra gelen ambulansla Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Yaklaşık 300 protestocu daha sonra öğretmenevinden Beyza Çeşmesi mevkiine kadar alkışlarla yürüdükten sonra dağıldı.