Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanmıyorum

Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanmıyorum
MHP İstanbul Milletvekili ve emekli Korgeneral Engin Alan, "Çözüm sürecinin gerçekten başarıya ulaşacağına ben inanmıyorum. Siz çok iyi niyetle yola çıkmış olabilirsiniz, ama sizin iyi niyetli olmanız yetmez, karşı tarafın...

MHP İstanbul Milletvekili ve emekli Korgeneral Engin Alan, "Çözüm sürecinin gerçekten başarıya ulaşacağına ben inanmıyorum. Siz çok iyi niyetle yola çıkmış olabilirsiniz, ama sizin iyi niyetli olmanız yetmez, karşı tarafın da aynı şekilde iyi niyetli olması gerekir" dedi.

Milletvekili Engin Alan, Eskişehir'deki İnsancıl Kitabevi'nde düzenlenen imza gününe katıldı. 'Bölünmeye Çeyrek Kala' adlı kitabını okurlarına imzalayan Alan, gazetecilerin yönelttiği çeşitli soruları da yanıtladı.

SEÇİM GÜNÜ BU TÜR OLAYLAR BEKLENMELİ

Ağrı'da yaşanan olaylar ve HDP binasına yapılan saldırılar konusundaki sorulara Alan şu yanıtı verdi: "Şu anda orada olup biten silah gücüyle bölge halkının oylarını HDP'ye kanalize etmek için bir çabası var örgütün. Ağrı'da yaşanan olaylar da bunun bir sonucu. HDP'nin barajı geçebilmesi için özellikle o bölgede başta AK Parti olmak üzere diğer partilerin de oylarını alma durumunda. Bunu da hükümet fark etti, iktidar fark etti ki bu iş seçime kadar devam edecek. Yine söylüyorum böyle giderse önümüzdeki süreçte, seçime kadar olan süreçte ve özellikle altını çiziyorum seçim günü bu tür olaylar beklenmeli."

OLAN 4'ER SENEMİZE OLDU

Balyoz davasında delillerin sahte ve düzmece olduğunu söylediklerini beliten Engin Alan, "Bize içeri gir dediler biz de girdik. Biz baştan beri bu davaların düzmece olduğunu, kumpas olduğunu, delillerin sahte olduğunu anlatmaya çalıştık, anlamadılar. Sonunda Cumhurbaşkanı 'Bizi de aldattılar' dedi. Cumhurbaşkanı bu lafı söyledikten sonra başka ne söylemek gerekir onu bilmem. Baştan beri dedik ki bu yalan, bu dolan. Bu Silahlı Kuvvetleri itibarsızlaştırmak için, güçsüzleştirmek için, milletin gözünden düşürmek için tezgahlanmış oyun dedik. Anlatamadık. Ama sonunda anladılar diye düşünüyorum ama olan bizim 4'er senemize oldu" diye konuştu.

İYİ NİYETLİ OLMANIZ YETMEZ

Kitabında hapiste olduğu sürede ülkede ve bölgede olup bitenleri kendi bakış açısıyla değerlendirmeye çalıştığını söyleyen Engin Alan, çözüm sürecinin başarılı olacağına inanmadığını söyledi. Alan şöyle devam etti: "Çözüm sürecinin gerçekten başarıya ulaşacağına ben inanmıyorum. İnanmadığımı sadece kitapta değil, çıktıktan sonrada söyledim. Siz çok iyi niyetle yola çıkmış olabilirsiniz, ama sizin iyi niyetli olmanız yetmez, karşı tarafın da aynı şekilde iyi niyetli olması gerekir. 20 Mart 2013 tarihinden itibaren 2 yıl geçti. Hani silah bırakılıyordu? Hani silahlar terk ediliyordu? Hani silahlı unsurlar ülkeden çıkıyordu? Tam tersi oldu. Bu sefer geldiler, dağlardan aşağıya da indiler. Türkiye'nin şu anda karşı karşıya bulunduğu manzara bu."