CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya Hakkari'de

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya Hakkari'de
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Kürt sorunu ve özgürlükler sorununun hep siyaset malzemesi yapıldığını söyleyerek, "Demokrasi ve özgürlükler tüm yurttaşların hakkı" dedi.CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Kürt sorunu ve özgürlükler sorununun hep siyaset malzemesi yapıldığını söyleyerek, "Demokrasi ve özgürlükler tüm yurttaşların hakkı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Yakup Akkaya ve beraberindeki CHP PM üyesi Hüseyin Yaşar seçim çalışmaları kapsamında Hakkari'ye geldi. CHP Hakkari Milletvekili adayı Yakup Samioğlu ve partililer tarafından karşılanan Akkaya, CHP il binasında basın açıkaması yaptı. Akkaya, konuşmasında Ak Parti iktidarını eleştirirken, seçim barajının düşmesi için hiçbir partiden destek alamadıklarını söyledi. Çözüm sürecini de değerlendiren Akkaya, "Bu süreçte şeffaflık istedik. Yaptıklarımızı merak edenler Meclisin sayfalarından çalışmalarımızı öğrenebilir. Çözüm sürecinde TBMM'de ciddi çalışan belki de tek partiydik" dedi.

CHP'nin 8 Haziran tarihi itibariyle iktidar olacağını ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun da Başbakan olacağını öne süren Akkaya, seçim ziyaretleri için gittikleri her yerde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandıklarını belirtti. Akkaya, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durumu hepimiz biliyoruz. Hakkari işsizlikte Türkiye birincisi. Neden? Çünkü yatırım yok, çiftçi ölmüş, hayvanlıcık ölmüş. Bu bölgeye yeterli yatırım yapılmamış. Bakın 134 ülkeden Tarım ürünü alıyoruz. Halkubi bu tarımsal ürenlerini hepsini buradan üretebiliriz. Bakın Hollanda bizim Konya ili büyüklüğünde. Ama Hollanda'nın 2014 yılında Tarımsal ürünlerde kazandığı para 150 milyar dolar. Yani dışarıya 150 milyor dolar tarımsal ürün satmış. Peki biz ne yapmışız 15 milyar dolar satmışız. Bizim bir ilimiz büyüklüğündeki Hollanda bizim 10 katımız fazla ürün ihrac ediyor."

Kürt sorunu ve özgürlükler sorununun hep siyaset malzemesi yapıldığını da anlatan Akkaya, demokrasi ve özgürlüklerin tüm yurttaşların hakkı olduğunu, ancak her seçim öncesi bunun siyasi malzeme haline getirildiğini belirterek şunları söyledi:

"Kürt sorununun çözümü, faali meçhullerin aydınlanması içi Hakikatleri Araştırma komisyonunun oluşturulması için AKP'ye verdiğimiz soru önergelerinin tümü reddedildi. Çözüm sürecinde olumlu adımların atılması, Diyarbakır cezaevinin müzeye çevrilmesi için soru önergeleri verdik reddedildi. Bununla ilgili onlarca yasa teklifi verdik. Ama AKP bunların hiçbirini kabul etmedi. Bununla ilgili TBMM sayfasına girdiğinizde hepsini görürsünüz. Cumhurbakanı Diyarbakır'a geliyor 'Kürt sorunu benim sorunum diyor' Başka yerde 'Kürt sorunu yok' diyor. Kürtçe Kur'an-ı Kerim'i eline alıp dini istasmar ediyor. Ama tek parti döneminde Kuran-ı Kerim Türkçe'ye çevirdiler diye o günkü hükümeti yerden yere vuran yandaş basın, bugün Kuran-ı Kerim Arapça dışında Kürtçeye çevrilip alanlarda siyaset malzemesi yapan Cumhurbaşkanı'nı neden eleştirmiyorlar?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, daha sonra Durankaya Beldesi Bağımsız Belediye Başkanı Fatih Keskin'i de makamında ziyaret etti.