CHP, AKP'nin Vaatlerini Kanun Teklifi İle TBMM'ye Sundu

CHP, AKP'nin Vaatlerini Kanun Teklifi İle TBMM'ye Sundu
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan konuları üç ayrı kanun teklifi ile TBMM Başkanlığı’na sundu.Teklifin gerekçesinde, “AKP her seçimden önce halka bol keseden taahhütte bulunmayı,...

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan konuları üç ayrı kanun teklifi ile TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklifin gerekçesinde, “AKP her seçimden önce halka bol keseden taahhütte bulunmayı, seçimlerden sonra da taahhütlerini zamana yayıp unutturmayı bir seçim stratejisi ve siyaset geleneği haline getirmiştir. Amacımız, AKP’nin seçmene verdiği sözlerin yerine getirilmesini sağlamaktır” denildi.

Atıcı’nın tekliflerinde, Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan şu hususlar gündeme getirildi:

- İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

- Özel sektör işyerlerinde 6 ay süreyle işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere net asgari ücret ödeyeceğiz. İşbaşı eğitim programı sonrası kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa, imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca SGK işveren primini ödeyeceğiz. İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamaların vergi matrahından düşürülebilmesini sağlayacağız.

- İstihdam edilmeleri halinde sosyal destek alan vatandaşlarımızın sigorta primi işveren desteğini karşılayacağız.

- Sosyal yardım alanların özel sektörde istihdamı halinde sosyal güvenlik primi işveren hissesine teşvik getireceğiz.

- Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulamasını başlatacağız. Çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek sağlayacağız.

Milliyet