Çanakkale Boğazı'nda Akaryakıt Tankeri İle Yolcu Gemisi Çarpıştı!

Çanakkale Boğazı'nda Akaryakıt Tankeri İle Yolcu Gemisi Çarpıştı!
Çanakkale Boğazı'nda bir yolcu gemisiyle akaryakıt tankeri çarpıştı.Çanakkale Boğazı’ndan geçen bir tankerle yolcu gemisi Gelibolu önlerinde çarpıştı. Ölen ya da yaralananın bulunmadığı kaza ile ilgili açıklama yapan...

Çanakkale Boğazı'nda bir yolcu gemisiyle akaryakıt tankeri çarpıştı.

Çanakkale Boğazı’ndan geçen bir tankerle yolcu gemisi Gelibolu önlerinde çarpıştı. Ölen ya da yaralananın bulunmadığı kaza ile ilgili açıklama yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, tankerden yük sızıntısı olduğunu belirtti.

Çanakkale Boğazı’nda bir yolcu gemisiyle akaryakıt tankeri çarpıştı.

Alınan bilgiye göre, Yunanistan’dan İstanbul’a giden 162 metre boyundaki Malta Bayraklı “Louis Crıstal” isimli yolcu gemisi ile Rusya’nın Tuapse Limanı’ndan Malta’ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı “STİ Pimlico” isimli tanker, Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu Feneraltı mevkisi önlerinde çarpıştı. Kazanın ardından Boğaz, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Ölen ya da yaralananın bulunmadığı kaza nedeniyle bölgeye güvenlik amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler gönderildi.

Gemilerde batma tehlikesinin bulunmadığı, “STİ Pimlico” isimli tankerde, kaza sırasında balast tankının patlaması nedeniyle 15 derecelik açıyla yan yatma meydana geldiği öğrenildi.

TANKERDE YÜK SIZINTISI VAR

Kazayla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; Malta bayraklı 161.8 metre boyundaki ‘CELESTYAL CRYSTAL’ isimli 853 yolcu ve 382 personel bulunan yolcu gemi Marmara Denizi’nden boğaz çıkışı yapmakta iken, boğaz girişi yapmakta olan 184.26 metre boyunda Marshall Adaları bayraklı ‘STI PIMLICO’ isimli tankerin, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri tarafından telsizle yapılan tüm uyarılara rağmen saat 01.25′te çatıştığı bildirildi.

İskele tarafından hasar aldığı bildirilen tankerin Gelibolu önlerine trafik hattı içine acil olarak demirletildiği, baş tarafından hasarlandığı rapor edilen yolcu gemisinin ise pilotlu olarak Gelibolu koyuna demire gittiği açıklandı. Her iki gemide de yaralı ya da ölü bulunmadığı rapor edilirken, tankerden yük sızıntısı olduğu belirtildi.

Olay olduğu anda ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait Kurtarma-2, Kurtarma-5 ve Kurtarma-9 römorkörleri ile KEGM-2 ve KEGM-9 hızlı tahlisiye botları ve Tahlisiye-2 botunun olay mahalline sevk edildiği ifade edildi.

Sözcü