Bu Yıl İlk Kez Öğrenci Alan Bölüm Rekor Düzeyde İlgi Gördü!

Bu Yıl İlk Kez Öğrenci Alan Bölüm Rekor Düzeyde İlgi Gördü!
YÖK ile CB Dijital Dönüşüm Ofisi arasında imzalanan protokole göre teknoparkı olan Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinde kurulan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları, YKS sonuçlarına göre ilk öğrencilerini bu yıl aldı.

Yüksekokullarının siber güvenlik alanında yetkin ve nitelikli iş gücü inşa edilmesi, siber güvenlik alanının gençler için cazip bir kariyer alanı haline getirilmesi ve siber güvenlik uzmanlığı kavramının geliştirilerek mesleki nitelik kazandırılması amacıyla Ankara Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 5 Ekim 2022'de imzalanan işbirliği protokolü kapsamında kurulduğunu bildirdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, bu yıl ilk kez açılacak yeni bölümler de yerini aldı. Bunlar arasında 4 üniversitedeki Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları bünyesinde Siber Güvenlik Analistliği ve Operatörlüğü programları açıldı. Öğretim dili en az yüzde 30 İngilizce olan bu bölümler için her üniversite için 25, toplam 100 kontenjan verildi.

TYT puanı ile öğrenci aldı

Öte yandan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu'nda, 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında YKS sonuçlarına göre öğrenci alımı yapılacak. ÖSYM tarafından yapılan merkezi YKS ile TYT (Temel Yetenek Testi) puan türüne göre öğrenci kabul edilecek meslek yüksekokulunda, "siber güvenlik analistliği ve operatörlüğü programı" yer alacak.

Öğretim dili yüzde 30 İngilizce olacak programın kontenjanı 25 olacak. Program mezunları, "tekniker" unvanını kullanacak.

Eğitim uzmanı Salim Ünsal bu yıl ilk kez öğrenci alan Siber Güvenlik bölümüne olan ilgiyi değerlendirdi:

Ünsal;

"Siber güvenlik ilk yılında yüksek ilgi görmüş..." dedi.