Dev uyuşturucu soruşturmasında İranlı jimnastik şampiyonu da çıktı

Dev uyuşturucu soruşturmasında İranlı jimnastik şampiyonu da çıktı
Türkiye’de, tek seferde en yüksek Metamfetamin yakalanmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 7’si İranlı, 1’i Afgan 8 kişiye dava açıldı. 3.6 ton Metamfetamin nedeniyle dava açılanlardan birinin jimlastik şampiyonu olduğu belirlendi.

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’si firari 8 sanıklı davaya göre, operasyon düğmesine geçen 23 Kasım’da basıldı. İstanbul Narkotik Polisi, gelen ihbar üzerine anılan gün harekete geçti. İlk olarak şüphelilerin kullandığı bir araç takibe alındı. Esenyurt’tan Beylikdüzü’ne giden araç, burada şüphelilere ait ikinci bir aracın yanında durdu.

Kaçmak istedi polise çarptı

Sanıklar bu esnada, bir araçtan diğerine bir çanta koydu. Polis, harekete geçen bu aracı takibe aldı. Araçtaki şüpheli, motosikletle gelen bir kişiye çantayı verdi. Çantada 3 paket vardı. Ekipler bu kez motosiklet sürücüsünü takibe aldı. Anonsa rağmen sürücü durmadı. Polislerden birine çarpan sürücü zor kullanılarak durduruldu. Aramada 30 kilo Metamfetamin bulundu.

Kavaklı sokaklarında nefes kesen kovalamaca

Büyük bir şebeke ile karşı karşıya olunduğunu gören polis, kısa süre önce takibe aldıkları iki araç için bölgedeki ekipleri alarma geçirdi. Çok sayıda ekip, şüphelilerin kullandığı iki aracı yakalamak için harekete geçti. Beylikdüzü Kavaklı tarafında bulunan iki araçla polisler arasında nefes kesen bir kovalamaca yaşandı. Şüphelilerden biri aracıyla, polis aracına sert bir biçimde çarptı.

Aynı gün ülkesine kaçtı

Bu iki araçtaki 3 kişi bir süre sonra araçlardan indi ve kaçmaya başladı. Üç şüphelinden 2’si yakalanırken biri kaçtı. Yakalanamayan kişi, sıvı Metamfetamin’i, katı hale getiren Mohammad Kamandi’den başkası değildi. Kayıtlara bakıldığında Kamandi’nin, polislerden kaçtığı gün, yani 23 Kasım akşamı saat 19.00 uçağıyla ülkesi İran’a gittiği belirlendi.

Uyuşturucu işi yaptıklarını kabul etti

Kaçmaya çalışırken yakalanan kişilerden biri olan Mohammadbagher Mojahe, uyuşturucu işi yaptıklarını kabul etti. Mojahe, bu iş için Beylikdüzü’nde bir villa ve 3 katlı bir işyeri kiraladığını söyledi. Mojahe, ayrıntılı ifadesinde ‘patronunun’ İran’da bulunan Ali Goudarzi olduğunu söyledi.

Deponun emniyete uzaklığı 160 metre

Şüphelilerin yakalanmasından sonra, uyuşturucu işi için kiralanan villa ve işyerine gidildi. İşyerinde 26 ton sodyum sülfat ele geçirildi. Bu madde, uyuşturucu üretiminde kullanılıyor. Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi’ndeki villaya giden polis, çarpıcı bir tablo ile karşılaştı. Villada 3 ton 533 kilo Metamfetamin bulundu.

Dünya Jimnastik Şampiyonu da tutuklandı

Yürütülen soruşturma sonrası Amin Behboodian (34), Hossein Kargarsani (32), Mohammadbagher Mojahed (32), Mohsen Ebrahimghavim (35), Seyed Hamid Reza Babaei (37) ile Afgan asıllı Ayneddin Rahmani (22) tutuklandı ve haklarında dava açıldı. Tutuklanan Babaei aynı zamanda Jimnastik dalında madalyala sahibi olan bir isim. Babaei'nin, bir süredir jimnastik hocalığı yaptığı anlaşıldı.

Firari konumdaki Ali Goudarzi (33) ile Mohammad Kamandi (34) hakkında ise ek iddianame hazırlandı ve haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

Kaynak:halktv.com.tr