Bakan Koca: Gaziantep'te Doktora Saldıran 1 Kişi Tutuklandı

Bakan Koca: Gaziantep'te Doktora Saldıran 1 Kişi Tutuklandı
Gaziantep'te hasta yakınlarının saldırdığı, acilde görevli doktor 36 yaşındaki Esadullah Beğoğlu kafasına demirle vurulması sonucu ağır yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, olaya karışan 1 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Saldırıya uğrayan Dr. Beğoğlu'nun hayati tehlikesi devam ederken Bakan Koca'dan sosyal medyada açıklama geldi.

Bakan Koca, Gaziantep’teki bir özel hastanede, hemşirelere sözlü ve fiziki müdahale ile başlayan şiddet olayını kınadı.

"Sağlıkta şiddeti, yasa, tedbir ve toplumsal sağduyu ile yeneceğiz"

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Gaziantep’teki bir özel hastanede, hasta sebebiyle hemşirelere sözlü ve fiziki müdahale ile başlayan şiddet olayı, hasta yakını kalabalık bir grubun hastaneye gelmesiyle büyüdü.

Bir hekim arkadaşımız durumu tehlike arz edecek düzeyde yaralandı, bir görevli darp edildi. Arkadaşlarımıza tüm sağlık çalışanları adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Olay sebebiyle 1 kişi tutuklanmıştır. Diğer saldırganlar hakkında adli süreç ve soruşturma devam ediyor. Adalet, sağlıkta şiddet olaylarına karşı yapılan düzenlemeler doğrultusunda gereken dersi verecek, buna inancımız tamdır.

Bakanlığımızın Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı büyük bir ciddiyetle yakında uygulanmaya konacak. Sağlıkta şiddeti, yasa, tedbir ve toplumsal sağduyu ile yeneceğiz."

Ne olmuştu?

Hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık, yaptığı açıklamada yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen çocuğun babası ve yakınları tarafından saldırıya uğradıklarını söylemişti.

Saldırının hedefi olan doktorun başından çok sayıda darbe aldığını ve yoğun bakıma sevk edildiğini söyleyen Sağlık, "Saat 23.00 sıralarında hastanemize yüksek ateş şikayetiyle bir çocuk hasta getirildi. Yüksek ateş gerekçesiyle damar yolu açılamadı. Yüksek ateşlerde damar yolu açılamayabilir. Bunun üzerine yakınları sinirlendi ve hastane içinde arbede çıkardılar.

Güvenlik personelimizle birlikte biz hasta yakınlarını sakinleştirip dışarıya çıkarmaya çalıştık. Bu sırada çocuk hastanın müdahalesi yapılmaya devam edildi. Bu sırada çocuğun babası telefonla birilerini aramış ve dışarı çıktığımızda çok ağır hakaret ve küfürler edildi. Doktorumuza, bana ve güvenlik görevlisine saldırdılar. Doktorumuzun başında 15 dikiş var. Kusma ve beyin travması şikayetiyle üniversite hastanesine götürdük. Yoğun bakım gerektiği için sevk verildi. Gerekli mercilere şikayette bulunduk. Şahısların anne ve babası yaşlı olduğu için kaçamadı onlar polis tarafından gözaltına alındı ancak diğerleri kaçtı ve polisin araştırması sürüyor" demişti.