Bahçeli'ye kötü haber! 'Bu pazar seçim olsa MHP seçmeni...'

Bahçeli'ye kötü haber! 'Bu pazar seçim olsa MHP seçmeni...'
SODEV araştırmasına göre MHP seçmeni AKP'den daha çok CHP'ye yöneliyor. Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) geçen ay yaptığı araştırmaya göre MHP seçmeninin yüzde 28.4'ü CHP'ye oy vereceğini belirtiyor.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre; SODEV'in Şubat 2019 döneminde Türkiye genelinde yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı (1067 örneklem) ile gerçekleştirdiği anket çalışması hane halklarının ekonomik durumu, ekonomik kriz algısı ve seçmen davranışları arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı amaçladı.

Araştırmayla ilgili Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Araştırmayla ilgili sunumu SODEV başkanı Ertan Aksoy yaptı. Araştırmada 'Bu pazar seçim olsa' 'kararsızlar' AKP ve CHP'den sonra 3. büyük grubu oluşturuyor. Kararsızların yüzde 44'ü önceki yerel seçimde AKP seçmeniydi.

MHP SEÇMENİ AKP'YE DEĞİL CHP'YE OY VERECEK

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde “kararsızım” diyenlerin yüzde 44.1'i AKP'ye, yüzde 24.8'i CHP'ye, yüzde 12.4'ü MHP'ye ve yüzde 4.1'i HDP'ye oy vermiş.

'Bu pazar seçim olsa' hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olan seçmenlerin yüzde 44'ü 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP'ye oy vermiş.

Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP seçmeni bir arada düşünüldüğünde ise, kararsız seçmenlerin yüzde 56'sının 2014 yerel seçimlerinde bu iki partiye oy veren seçmenlerden oluştuğu görülüyor.

Halihazırda Türkiye'nin en büyük seçmen kitlesini oluşturan AKP seçmeninin yüzde 69'u yine aynı partiye oy vereceğini belirtti. Buna karşılık 2014'te AKP seçmenlerinin yüzde 13 kadarı kararsız olduğunu ifade etmiş.

Benzer bir analizi MHP için yapıldığında araştırmaya göre 2014'te MHP'ye oy verenlerim bu pazar seçim olsa CHP'ye, AKP'den daha çok sayıda yöneleceği saptandı. Bu pazar seçim olsa kendi partisine oy verecek olan 2014 MHP seçmeni, CHP'ye ve AKP'ye oy verecek olanlardan daha az. Kararsızlar yüzde 11 düzeyinde ve İYİ Parti'ye oy verecek olanlardan daha çok. Geçmiş dönemlerde AKP ve CHP seçmeninin ikinci partisi olan MHP, bugün her iki partiye de oy geçişkenliğine sahip.

30 Mart 2014 yerel seçiminde MHP seçmenlerinin bu pazar seçim olsa yüzde 28.4'ü CHP'ye, yüzde 24.1'i AKP'ye, yüzde 19.8'i MHP'ye, yüzde 8'i İYİ Parti'ye vereceğini belirtiyor. Kararsızım diyenlerin oranı yüzde 11.1.

MHP SEÇMENİ DE MUHALEFET SEÇMENİYLE AYNI ALGIDA

Muhalif parti seçmenlerinin çoğunluğu şu andaki ekonomik durumlarını kötü veya çok kötü olarak tanımlıyor. Üstelik MHP seçmeni de kendi ekonomik durumu konusunda muhalefet tabanına benzeşen bir algıda. Öte yandan AKP seçmenin de neredeyse üçte biri kendi ekonomik durumunu kötü olarak niteliyor.

SEÇMEN GENEL OLARAK ‘EKONOMİK DURUM ÇOK KÖTÜ’ DİYOR

Ankette 'Şu anki ekonomik durumunuzu nasıl tanımlarsınız' sorusuna AKP seçmeninin yüzde 27.9'u çok kötü, yüzde 48.3'ü orta yanıtı, MHP seçmeninin yüzde 40.1'i, CHP seçmeninin yüzde 49.5'i, HDP seçmeninin yüzde 60'ı ve Saadet Partisi seçmeninin yüzde 57.1'i 'çok kötü' yanıtını verdi.

AKP SEÇMENİ: 1 YILDA EKONOMİ ÇOK KÖTÜ YÖNDE DEĞİŞTİ

'Geçtiğimiz 1 yılı düşündüğümüzde ekonomik durumunuz nasıl değişti' sorusuna AKP seçmeninin yüzde 47.6'sı çok kötü yanıtı verirken, MHP seçmeninin yüzde 65.4'ü, CHP seçmeninin yüzde 81.5'i, HDP seçmenin yüzde 89.2'si ve Saadet Partisi seçmeninin yüzde 66.7'si çok kötü yanıtını verdi.

GELİR DÜŞTÜ, HARCAMALAR ARTTI

'Gelirinizi ve harcamalarınızı düşündüğünüzde hangisi son 1 yıldaki durumunuzu en iyi açıklar' sorusuna 'gelirim harcamalarımı ancak karşılıyor' yanıtı verenlerin oranı yüzde 42.3 iken, yüzde 20.7'si 'gelirim harcamalarımı karşılamıyor, borçlanıyorum' yanıtı verdi.

KOŞULLAR OYLARI ETKİLEYECEK Mİ?

'İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vereceğinizi etkileyecek mi' sorusuna 'etkileyecek' yanıtını verenlerin oranı yüzde 54.3 iken yüzde 45.7 oranı 'etkilemeyecek' yanıtı verdi.

AKP SEÇMENİN YÜZDE 41'İ EKONOMİ SEÇİMİ ETKİLEYECEK DEDİ

Aynı soru parti seçmenlerine de sorulduğunda AKP seçmeninin yüzde 41.2'si “etkileyecek”, yüzde 58.8'i “etkilemeyecek” yanıtı verdi. MHP seçmeninin yüzde 57.3'ü “etkileyecek”, yüzde 42.7'si “etkilemeyecek” yanıtı verdi. CHP seçmeninin yüzde 69.4'ü “etkileyecek”, yüzde 30.6'sı “etkilemeyecek” cevabını verdi. “Etkileyecek” diyenlerin oranı İYİ Parti seçmeni içinde yüzde 73.2 iken “etkilemeyecek” diyenlerin oranı yüzde 26.8.

‘ALINAMAYANLAR’ LİSTESİ: KIRMIZI ET, GİYİM, DOMATES…

Geçtiğimiz 1 yıl göz önüne aldığımızda 'artık alamıyoruz' dediğiniz ürün veya ürünler var mıdır varsa nelerdir' sorusuna 'kırmızı et' yanıtını verenlerin oranı yüzde 51.6 iken, ikinci sırada yüzde 23 ile giyim yüzde 21.6 ile domates üçüncü sırada yer aldı.

‘EN BÜYÜK ÜÇ SORUN’

Anketteki son soru ise 'sizce Türkiye'nin en büyük 3 sorunu nelerdir' oldu. Bu soruya ekonomi diyenlerin oranı yüzde 64.8. İkinci sırada yüzde 51 ile işsizlik yer alırken, üçüncü sırada yüzde 17.2 ile eğitim sorunu yanıtı verenler oldu. Ankette beka sorunun da içinde olduğu 'güvenlik' yüzde 14.3 ile dördüncü sırada yer aldı.