BAE'li şirketten Türkiye mesajı: Fırsatları değerlendiriyoruz

BAE'li şirketten Türkiye mesajı: Fırsatları değerlendiriyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta görüştüğü BAE Ulusal Güvenlik Danışmanının başında olduğu International Holding'den Türkiye'ye hakkında açıklama geldi. Abu Dabili International Holding Co CEO'su Syed Basar Shueb, Türkiye'de sağlık, sanayi ve gıda işleme sektörlerinde yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini söyledi.

Abu Dabili International Holding CEO'su Syed Basar Shueb, Türkiye'de birçok sektörde yatırım fırsatını değerlendirdiklerini açıkladı. Shueb, Reuters'a yaptığı açıklamada şirket heyetinin fırsatları araştırmak için bu hafta Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve IHC'nin Türkiye'de sağlık, sanayi ve gıda işleme sektörlerinde fırsatları değerlendirdiğini ifade ederek, "Türkiye en büyük gıda işleme tesislerinden birine sahip, bunu da araştırıyoruz" diye konuştu.

Orta ölçekli satın alma 

Dünya'nın aktardığına göre, İstanbul'da konuya yakın bir kaynak da IHC'nin bazı şirketlerde azınlık hissesi almayı ve çeşitli sektörlerde orta ölçekli satın almaları değerlendirdiğini söyledi.

Erdoğan görüşmüştü 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta aynı zamanda IHC'nin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Sheikh Tahnoun bin Zayed al-Nahyan ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

İletişim Başkanlığı, görüşmeye ilişkin iki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgesel konuların değerlendirildiğini açıklamıştı.

'Ülkemize ciddi yatırımlarla girecek' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında ise BAE ile ilişkilerin düzeldiğini belirterek, "Çok ciddi yatırım hedefleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek" ifadelerini kullanmıştı. 

Erdoğan, geçen hafta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Sheikh Tahnoun bin Zayed al-Nahyan ile ekonomik işbirliğine yönelik bir toplantıda görüşmüştü.

'Sedat Peker pazarlığı' iddiası 

Türkiye'nin en üst seviyede BAE ile yaptığı bu görüşmeler 'Sedat Paker pazarlığı' iddiasını gündeme getirmişti. Türkiye'nin, Peker'i istediği karşılığında ise BAE'ye yatırım kolaylığı sağlayacağı belirtilmişti.