Ankara Mimarlar Odası'nda 22 yıl Sonra Yönetim, AKP'ye Yakın İsimlere Geçti

Ankara Mimarlar Odası'nda 22 yıl Sonra Yönetim, AKP'ye Yakın İsimlere Geçti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 48. Olağan Genel Kurulu’nda seçimi, iktidara yakın olan turuncu liste kazandı. Tezcan Karakuş Candan'ın 2022 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yeni başkanı Derya Başyılmaz oldu. Mimarlar Odası'nda 22 yıl sonra yönetimin değişmesine, muhalif oylarını bölünmesinin neden olduğu kaydediliyor.

Yapılan seçimde 'Turuncu' listeden Derya Başyılmaz, 1033 oy alarak birinci sırada yerini aldı. Mavi listeden Tezcan Karakuş Candan 807 oy alırken, kırmızı listeden Banu Taner 433 oyda kaldı. Toplam 2370 üyenin oy kullandığı seçimde 46 oy geçersiz sayıldı.

Seçim sonrası oluşan tabloda, muhalif oyların 'mavi' ve 'kırmızı' listede yarışmasının neden olduğu kaydediliyor.

TARİH BİZİ YAZACAK

Seçimi kaybeden Tezcan Karakuş Candan Halktv canlı yayınında iyi örgütlenilmediğine dikkat çekerek; "Çok daha iyi örgütlenebilirdik, tarih belki de bizi daha iyi örgütlenemediğimiz için daha çok katılım sağlayamadığımız için not edecek" açıklamasında bulundu.

whatsapp-image-2024-02-26-at-15-38-31.jpeg
(Soldan sağa) Derya Başyılmaz ve Tezcan Karakuş Candan...

YARGILANMALAR TEHDİTLER VE HEDEF GÖSTERMELER

Seçimi kaybeden eski Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; ''Yargılanmalar, tehditler ve hedef göstermelerle karşı karşıya kaldık" diyerek, son birkaç yıldır Atatürk Orman Çiftliğinin iktidarın doğrudan hedefi haline geldiğine dikkat çekti.

3 ÜYEMİZ İHRAÇ EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı sarayının Avrupa insan hakları mahkemesine taşınmasıyla birlikte yönetim kurulu üyelerimiz hedef gösterildi ve devlet memurluğundan geçtiğimiz dönemde 3 üyemiz ihraç edildi.

YENİ BAŞKAN BAŞYILMAZ OLDU

Yeni seçilen şube başkanı Derya Başyılmaz kendi imkanlarıyla seçimi kazandığını belirterek; "Arkamızda herhangi bir güç odağı yok. Biz kendi imkanlarımızla bu seçimi kazandık. Odanın siyaset üstü olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim çıkış amacımız sadece mimarlık içindi. Mimarın sağcısı, solcusu olmaz" diye konuştu.

TMMOB NE ZAMAN KURULDU?

Mimarlar Odası 1954 yılında çıkarılan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği Yasası ile kurulmuştur. TMMOB çalışmalarını 24 Oda, bu Odalara bağlı 213 şube ve 50 İl/İlçe Koordinasyon Kurulu ile sürdürmektedir. TMMOB‘ye bağlı odalara 108 farklı mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplininden mezun olan mühendis, mimar ve şehir plancıları üyedir.

Kaynak:halktv.com.tr