Ermenistan’dan Gence’ye saldırı

Azerbaycan'ın Gence kentine füze saldırısı yapıldı. Saldırıda saat 03.30 itibarıyla can kaybı 12 olarak açıklandı. En az 40 kişinin yaralandığı saldırıda hayatını kaybedenlerin ikisinin çocuk olduğu kaydedildi.

Azerbaycan'ın Gence kentine füze saldırısı yapıldı. İki ayrı saldırıda çocuklar da yaralandı. Enkaz altında da çok sayıda kişinin olduğu belirtildi.

İşte Gence'nin vurulma anı:

Azerbaycan’da olan CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, saldırıya uykuda yakalandıklarını söyledi. Öztürk, “Binamız çok sarsıldı. Uyku halindeydik, uyandık“ dedi.

GÜNCELLEME 03.33 - Azerbaycan Başsavcılığı Gence’ye yapılan saldırıda can kaybının 12’ye çıktığını duyurdu.

Hankendi'de patlama sesleri

Sputnik muhabiri, Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’de patlama sesleri duyuldu. Patlamaların akabinde hava saldırısı uyarısı da kesildi.

Hacıyev: 2'si çocuk 10 sivil öldü, 40 sivil yaralandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Gence’ye yönelik saldırıda 40 sivilin yaralandığını ve ikisi çocuk 10 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Hacıyev, Ermenistan’ı terörist olarak adlandırarak savaş suçları işlemeye devam ettiklerini söyledi.

ekran-resmi-2020-10-17-03-07-14.png

Kılıçdaroğlu'ndan tepki

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine gerçekleştirdiği saldırılarla savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan’ı şiddetle kınıyorum. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum." dedi.

ekran-resmi-2020-10-17-01-36-19.png

CHP'den ilk açıklama

CHP Azerbaycan’da yapılan saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Ermenistan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerinde sivil yerleşim alanlarına düzenlediği saldırıları lanetliyoruz. Dualarımız enkaz altındaki Azerbaycanlı kardeşlerimizle…” ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan ve MHP'den kritik açıklamalar

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırıda bulunmadığını söyledi.

ekran-resmi-2020-10-17-01-18-26.png

Buna karşın iktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Hüseyin Sözlü’den çok kritik bir açıklama geldi.

Sözlü, bugünkü Erdoğan Zelenskiy görüşmesini hatırlatarak Erdoğan’ın Kırım ile ilgili işgalin kabul edilemez olduğunu söylemesi sonrası Rusya’nın Hazar Denizi tatbikatında Ermenistan’ın Gence ve Mingeçevir’de sivil yerleşimleri bombaladığını söyledi. Sözlü, saldırı için “Sinsi Rus zihniyeti” yorumunu yaptı.

ekran-resmi-2020-10-17-01-18-35.png

AKP'den açıklama

Gence saldırısına bir tepki de AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.

Çelik şu ifadeleri kullandı: 

“Ermenistan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerinde sivil yerleşim alanlarına düzenlediği saldırıları lanetliyoruz. Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak. 

 

Ermenistan insanlığa karşı suç işlemekten suçludur. İnsanlık ve hukuk adına Ermenistan mahkum edilmelidir. Cumhurbaşkanımızın Azerbaycanlı kardeşlerimizin daima yanında olacağımıza dair iradesi ile “tek millet iki devlet” olarak sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizin hukukunu savunacağız.”

Adalet Bakanı Gül'den tepki

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den de tepki geldi. Gül, Ermenistan’ın sivillere saldırarak insanlık suçu işlediğini ifade etti. Gül, “Ermenistan, terör devleti olduğunu bir kez daha göstermiş, sivillere saldırarak yine insanlık suçu işlemiştir. Bu alçaklığı lanetliyorum. Daima Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikteyiz. Can Azerbaycan asla yalnız kalmayacak” diye konuştu. 

AA: Füzeler etkisiz hâle getirildi

Anadolu Ajansının servis ettiği son dakika haberine göre; Azerbaycan hava savunma güçleri, Mingeçevir'e atılan füzeleri etkisiz hale getirdi.

MSB'den açıklama


Ermenistan'ın Azerbaycan'ın Gence 'de sivilleri hedef alan saldırısına Türkiye'den tepki gelmeye devam ediyor. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) twitter hesabından yapılan açıklamada, "1'inci cephe hattında kahraman Azerbaycan Ordusu’nun önünden kaçan Ermenistan, bir kez daha namertçe ve korkakça Gence’de sivil yerleşim yerlerini füzeyle vurdu. Kardeş Azerbaycan bu alçaklığa cevabı cephede vermektedir" denildi.

Öte yandan sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırının neden olduğu yıkım sabah saatlerinde net bir şekilde görüldü. Ortaya çıkan görüntülerde çok sayıda sivil binanın yıkıldığı görülüyor.

msb-azerbaycan-cevabi-cephede-vermektedir-9309-dhaphoto2-1.jpgmsb-azerbaycan-cevabi-cephede-vermektedir-9309-dhaphoto1.jpg