Erdoğan'ın iki yıl önceki talimatından geri vites

Erdoğan'ın iki yıl önceki talimatından geri vites

Erdoğan, Volkswagen'ın yatırım kararının ardından iki yıl önce tüm AKP teşkilatlarına Passat alınması talimatını vermişti. Volkswagen yatırım kararından vazgeçince, Volkswagen'in kamu kurumlarında makam arabası olarak kullanılmaması talimat verildi.

Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'ye yatırım kararından vazgeçmesinin ardından Cumhurbaşkanlığından bir karşı hamle geldi. Bakanlıklara Volkswagen'in kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılmaması talimatı verildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen yöneticisi Herbert Diess, geçen hafta kendisiyle yapılan bir röportajda Manisa'da kurulması planlanan fabrikanın iptal edildiğini açıklamıştı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; söz konusu iptal nedeninin 'siyasi olduğu' öne sürülürken, hükümetten Volkswagen'in bu kararına karşı bir atak yapıldı ve Volkswagen araç kullanımı yasaklandı.

Erdoğan daha önce ne demişti?

Odatv, iki yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatı hatırlattı. Erdoğan, Volkswagen’in yatırım kararı sonrası, AKP teşkilatlarına emir vererek Volkswagen Passat model araçlar alınmasını istemişti. Erdoğan’ın AKP yönetimine bu talimatı o günlerde “jest” olarak yorumlanmıştı.

vw1.jpgvw2.jpg