Emre Belözoğlu'nun görevini açıklandı

Emre Belözoğlu'nun görevini açıklandı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Emre Belözoğlu'nun sportif direktör olarak görevlendirildiğini söyledi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

Emre Belözoğlu için ortak söylenecek bir şey var ki Türk futbol tarihinin en önemli, en başarılı oyuncularından biri. Hangi takımda olduysa, gerek Galatasaray'da, Başakşehir'de, Fenerbahçe'de; dünyanın en önemli 5 liginde başarılı olmuş. Kupalar kaldırmış. Türkiye'yi yurt dışında bulunduğu sürede en iyi şekilde temsil etmiş. Futbolculuk kariyerini en iyi şekilde sürdürmüştür. 

Fenerbahçe transfer harcamasını açıkladı

Her futbolcunun, futbolculuk döneminde başarılı olacağı diye bir kaide yoktur. Bazı isimler gerek futbolcu, gerek futbol direktörü olarak büyük işler başlamıştır. Emre yepyeni bir kariyere yelken açıyor. 2018-19 Kış ayları, Fenerbahçe çok kötü gidiyor. Hiç beklemediğimiz sonuçlar alıyor. Sancılı bir süreç. Göksel başkanımın izniyle Emre Belözoğlu ile bir görüşme yaptım. Emre o dönem Başakşehir'in kaptanı. Dertleştik. "Neler yanlış gidiyor?" diye sordum. Artıları, eksileriyle konuştuk. Fenerbahçe'ye gelmesi söz konusu bile değildi. İçinde bulunduğumuz sıkıntılı durumdan nasıl çıkarız diye bir konuşma yaptık. Bu konuşmanın içinde "Seneye ne yapacaksın?" diye sordum. Başakşehir ile şampiyonluk düşünüyordu. İtalya'ya gidip İtalyancayı geliştirmek istediğini söyledi. Gönlünde yatan kariyer hedefi, gerek yurt içinde gerek yurt dışında çalışmak istediğini söyledi. Benim de çok hoşuma gitti. Sezon başında bazı arkadaşlar teknik direktörümüz Ersun Hoca, o zamanki yöneticilerimizden Semih Bey, takıma katılmasını, daha da önemlisi Samandıra'ya Fenerbahçe ruhunu taşımak, gençlere anlatmak, onları yetiştirme fikriyle geldiler. Emre de bizi kırmadı. Göksel Başkan da bize yeşil ışık yaktı. Emre geçen sene kaptanımız olarak yuvasına döndü. İşlerimiz de iyi gidiyordu. Ama sezon sonunda şampiyonluğun en önemli adayı Fenerbahçe, sezonu 7. bitirdi. Hepimiz için kötü bir sezon geçti. 

Sezon içinde pandemi süreci yaşadık. Hocamızla yollarımızı ayırdık. En doğru hocayı bulmak için acele etmemeye, iyi araştırmaya, en iyi adayları belirlemeye, bunun için de sıkı bir şekilde çalışmamız gerekiyordu. Bunu yaparken de bir süreç alacaktı. Emre sadece takım kaptanı değil futbol şubemizin lideri gibi yeri geldiği zaman sportif direktör yeri geldiği zaman kaptan gibi sorumluluk aldı. Hiçbir zaman olumsuz olmadı. Görüşlerini bizlerle paylaştı. 

Emre'nin bana söylediği Fenerbahçe'deki en büyük eksiklik doğru bir futbol aklımızın olmamasıydı. Bunun için yola çıktık. Belki ilk belki son defa futbol tarihinde değişik bir süreci yaşadık. Ağustos'ta başlayan Temmuz'da biten bir sürece gittik. Hoca seçimimizde de Emre ile düşünüp taşındık. Karar verdik. Tek tek transferlerimizi yapmaya başladık.