Yunanistan Batıyor!

Yunanistan Batıyor!
Yunanistan 30 Haziran tahsilli 1.6 Milyar Euro'luk borcunu ödeyemedi. Temerrüde düştü.Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu IMF’ye ödemesi gereken 1.6 milyar Euro’luk borcunu ödemedi. IMF, gece yarısından sonra, Yunanistan’ın...

Yunanistan 30 Haziran tahsilli 1.6 Milyar Euro'luk borcunu ödeyemedi. Temerrüde düştü.

Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu IMF’ye ödemesi gereken 1.6 milyar Euro’luk borcunu ödemedi. IMF, gece yarısından sonra, Yunanistan’ın borç taksidini ödemediğini teyit etti.

SON TEKLİFE DE ‘HAYIR’ DEDİLER

Syriza hükümetinin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan borç taksidi ödemesi için sürenin dolmasına saatler kala Brüksel’e yaptığı son teklife de Euro Bölgesi maliye bakanlarından ‘Hayır’ yanıtı geldi.

Atina’nın önerisinde Yunanistan’a üçüncü bir kurtarma paketi verilmesi ve mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak daha uzun vadeye yayılması teklif ediliyordu.

2 yıl süreli 29,1 milyar euroluk yeni yeni kurtarma paketinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak adlandırılan kuruluş tarafından yönetilmesi de teklifte yer alan başlıklar arasındaydı.

Ancak Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem, yeni önerilerin ancak Pazar günkü referandumun ardından masaya yatırılabileceğini ifade etti.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, Eurogrup toplantısının bittiğini ve yeni bir paket üzerinde anlaşma olmadığını twit attı.

Bakan sürecin bundan sonra “normal prosedürler” üzerinden ilerleyeceğini açıkladı.

BUGÜN İKİNCİ GÖRÜŞME VAR

Öte yandan Eurogrup başkanı Djjselbloem’in sözcüsü twitter adresinden Çipras’tan yeni bir mektup geldiğini ve bugün sabah bir telekonferans daha yapılacağını duyurdu.

OBAMA’DAN YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında gazetecilerin Yunanistan’a ilişkin sorularını yanıtladı.

Yunanistan’daki finansal krizin 2009-2010 yıllarından bu yana sürdüğüne dikkati çeken Obama, “Burada gerçekten çok zor ekonomik zamanlar geçiren ve Avro Bölgesi’nde kalmak için bir yol bulması gereken bir ülke var. Biz, Yunan hükümeti ve Avrupalı ortaklarımızı müzakereleri sürdürmeleri ve bir çözüm yolu bulmaları için desteklemekteyiz” diye konuştu.

Obama, Yunanistan’ın içinde olduğu durumun temel olarak Avrupa’yı ilgilendirdiğini ve Amerikalılar için kayda değer bir şok riski teşkil etmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bunun (Yunanistan’daki kriz) Amerikalılar için büyük bir şok yaratabileceğine inanmıyoruz. Ancak Yunanlılar için çok sancılı olduğu açık ve Avrupa’nın büyüme oranlarını önemli derecede etkileyebilir. Eğer Avrupa gerektiği gibi büyümezse, bu bizi de Brezilya’yı da etkiler. Avrupa ülkeleri belli başlı ihracat piyasaları ve bu tüm dünya ekonomisini kötü etkileyebilir.”

“Piyasalar, temerrüt riskini fiyatladı”

Bununla birlikte, ABD’nin beklenmedik bir duruma karşı hazırlanmasının önemine işaret eden Obama, finansal piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalara karşı Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’yla işbirliği içinde olduklarını bildirdi.

Obama, konuya ilişkin sözlerini piyasaların Yunanistan’ın temerrüt riskini uygun bir şekilde fiyatladığı görüşüyle tamamladı.

Dün neredeyse tüm dünya borsaları düşüşle kapanırken, New York borsası son 1 yılın en kötü performansını göstermişti.