MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA
Merkez Bankası Hızla Yükselen Dolara Nasıl Müdahale Edeceğini Açıkladı.Merkez Bankası, doların rekor kırmasının ardından 22 Nisan'daki faiz toplantısında, piyasaya nasıl müdahale edilebileceğinin bilgisini verdi.Doların...

Merkez Bankası Hızla Yükselen Dolara Nasıl Müdahale Edeceğini Açıkladı.

Merkez Bankası, doların rekor kırmasının ardından 22 Nisan'daki faiz toplantısında, piyasaya nasıl müdahale edilebileceğinin bilgisini verdi.

merkez-bankasi-hizla-yukselen-dolara-nasil-7192538_9595_o

Doların rekor kırmasının ardından. Gözler Merkez Bankası'nın 22 Nisan'daki Politikası Kurulu (PPK) faiz toplantısına çevrildi. Merkez o toplantıda masada nelerin olacağını açıkladı. Ekonomik olarak her türlü tedbirin alınabileceğinin sinyalini verdi.

PİYASAYA DÖVİZ SÜREBİLİR

Açıklamada şöyle denildi;

"22 Nisan 2015 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında; döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim,

FAİZ ARTTIRIMI OLABİLİR

Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artış gündeme alınacaktır.

HER TÜRLÜ PLAN MASADA OLACAK

Toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirler de ele alınabilecektir".

BU AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Peki Merkez Bankası'nın ilk kez Para Politikası Kurulu gündemini kamuoyuna açıklaması ne anlama geliyor? Ekonomi yönetiminden eski bürokratlar, belki de dünyada ilk kez bir merkez bankasının kurul toplantısı gündemini kamuoyuna açıkladığını belirtirken, "Çok akıllıca bir iş. Kur üzerindeki baskıyı azaltmak istiyor. Bunun için de iletişimini güçlendirmeye çalışıyor. Piyasalar 10 gün boyunca bunu tartışacak ve doğru fiyata yaklaşacak. Doğrudan iletişimi güçlendirlmeye yönelik bir karar" yorumunu yaptılar.

"PİYASAYI YATIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR"

Bir başka eski bürokrat ise, "Kurul gündemini açıklamak Merkez Bankası'nın saydamlıkta ileri bir aşamaya geçmesi, demek. Beklentileri yönlendirmeye çalışıyor. Panikleyen piyasayı yatıştırmayı hedefliyor. Piyasaya sakin olun, ben size ucuz döviz vereceğim, diyor. İkinci kararla da bankaların maliyetlerini azaltacağız, diyor. Ne kadar etkili olacağını göreceğiz" dedi. mi döviz alınıyor?" diye konuştu.