Konkordato sayısındaki sır: Saray açıklamıyor

Konkordato sayısındaki sır: Saray açıklamıyor
Özellikle döviz kurlarında yaşanan sert yükselişin ardından art arda konkordato haberleri gelmeye başlamıştı

Özellikle döviz kurlarında yaşanan sert yükselişin ardından art arda konkordato haberleri gelmeye başlamıştı. 2018 yılının son günlerinde konkordato ilan eden şirket sayısı resmi ağızlar tarafından açıklanırken, 2019 yılında henüz Ticaret Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Albayrak, sayınının uyarı yarıya düştüğünü iddia etti.

Türkiye’nin gündemini 2018’in sonbahar aylarında konkordato ilanları oluşturuyordu. Ağustos ayında yaşanan döviz krizi nedeniyle bir çok şirket art arda konkordato ilan etmişti. Konkordato ilan eden şirket sayıları hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı. 2019 yılında ise kaç şirketin konkordato ilan ettiği bilgisi resmi bir ağızdan açıklanmadı. Konkordatoya ilişkin tek açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptı.

BAKAN PEKCAN ÜÇ DEFA AÇIKLADI

Sözcü'den Barış Özkan'ın haberine göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan üç defa konkordato ilan eden şirketlerin sayısını açıkladı. Bakan Pekcan, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada bu şirketlerin sayısının 356 olduğunu kamuoyuna duyurdu. Bu tarihten yaklaşık bir ay sonra, 13 Aralık’ta yaptığı açıklamada ise konkordato ilan eden şirket sayısını 846 olarak duyurdu. Pekcan 27 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada ise 24 Aralık’tan itibaren konkordato sayısının 979 olduğu bilgisini vermişti.

GAZETECİ NEDİM TÜRKMEN: 3 BİNİ GEÇTİ

Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen ise 1 Ekim 2018 tarihli yazısında konkordato ilan eden şirket sayısının 3 bini geçtiği belirtti.

Türkmen yazısında o tarihte mahkemelere başvuruda bulunan ve talepleri ile ilgili kararı bekleyen ve konkordato talebi için hazırlık yapan borçlu sayısı dikkate alındığında yıl 2018 bitmeden bu sayının 5 bin ila 7 bin arasında olabileceğini belirtti.

2019’DA İLK AÇIKLAMA ALBAYRAK’TAN

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Konkordatolardan çıkışların hızlanması, konkordato ilanlarında yüzde 50 üzerinde düşüş ve bir önceki aya göre 43,5 milyar TL’lik kredi büyümesi ile Şubat ayını reel sektör açısından güçlü bir performans ile geride bıraktık” ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak 318 firmanın konkordatodan çıktığını söyledi.

ARALIK’TA REVİZE EDİLDİ

19 Aralık 2018’de ise İcra ve İflas Kanunu’nun 15 Mart 2018’de yürürlüğe giren konkordatoya ilişkin hükümleri de revize edildi. Konkordato raporunu verecek denetim kuruluşları daraltıldı.

Borçlunun konkordato talebine ekleyeceği belgelere yönelik düzenleme yapılarak, eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu “güvence veren denetim raporu” olarak değiştirildi.

'KONKORDATO MALİYETİ ARTTI'

Konkordato ilanlarında azalmanın olduğunu ancak bunun ekonomik gidişatla bir alakası olmadığını belirten Avukat Cenk Akdoğan sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada, 'Konkordato ilanlarında geçen yıla oranla bir azalma durumu var. Bu azalmanın en büyük nedeni küçük şirketler artık konkordato ilan edecek parayı bulamıyorlar. Örneğin 500 bin TL borcu olan bir şirket konkordatoya başvuru yapamıyor çünkü başvuru yaptığında bir bu kadar da maliyeti olacağını biliyor.' ifadelerini kullandı. Konkordato sürecinin mahkemeler tarafından daha sıkı denetlendiğinin belirten Avukat Akdoğan, 'Konkordato sürecindeki azalmanın bir diğer nedeni ise mahkemenin öne sürdüğü şartlar... 2018 yılında bu şartlar biraz daha esnekti. 2019 yılında yeni düzenleme ile birlikte bu şartlar bir hayli zorlaştı. 'diye konuştu.

Etiketler :