İhracat Fiyatları Yükseliyor!

İhracat Fiyatları Yükseliyor!
YD-ÜFE, Mayıs ayında yüzde 1.52 arttı.İhracat fiyatlarında Şubat ayında başlayan kesintisiz yükselme Mayıs'ta da devam etti.Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç...

YD-ÜFE, Mayıs ayında yüzde 1.52 arttı.

İhracat fiyatlarında Şubat ayında başlayan kesintisiz yükselme Mayıs'ta da devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) Mayıs ayında yüzde 1.52 arttı. YD-ÜFE, yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 7.64 ve 12 aylık dönemde de yüzde 9.46 yükseldi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.31 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1.57 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre fiyatlar en çok yüzde 4.19 ile kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti. Bu ürünleri, yüzde 3.12 ile mobilya dışındaki ağaç ve mantar ürünleri, yüzde 2.69 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römorkler izledi.

Buna karşılık fiyatlar, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde yüzde 6.17, metal cevherlerinde yüzde 1.84 ve diğer metalik olmayan mineral ürünlerde yüzde 0.22 düştü.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Mayıs ayında en yüksek aylık artış enerji mallarında, en yüksek yıllık artış ise ara mallarında gerçekleşti.