FED'den sert faiz artışına devam işareti

FED'den sert faiz artışına devam işareti
Artan enflasyonun düşürülmesi gerektiği sık sık vurgulanırken Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'den yeni bir açıklama geldi. Kashkari, Fed üyelerinin rekor yüksek enflasyonu düşürmek konusunda birleştiğini duyurdu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Montana’daki konuşmasında, Fed üyelerinin rekor yüksek enflasyonu düşürmek konusunda birleştiğini açıkladı. Bu durumun resesyona neden olup olmayacağının ise kendi kontrolleri dışında olduğunu belirtti.

Bu karar ise doların dünya genelinde değer kazanacağı anlamına geliyor.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; öte yandan enflasyonu düşürmek zorunda olduklarını ve düşüreceklerini bildiklerini söyleyen Kashkari, “bu durumun resesyona yol açıp açmayacağı, arz tarafından destek alıp almayacağımıza bağlı olacak” yorumunu yaptı.

Fiyat istikrarı vurgusu yapılmıştı

Cuma günü konuşan New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonu bankanın yüzde 2 olan hedefine düşürmenin ‘çok önemli’ olduğunu ancak bu yolun zorlu olabileceğini söyledi. Williams yüksek enflasyonun zararlı olduğunu vurgulayarak fiyat istikrarının güçlü bir ekonominin temellerini oluşturduğunu belirtti.