Balık Tezgahında Güzler Gülüyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde havanın ısınmasıyla birlikte tezgahlarda balık çeşitliliği ve bolluğu yaşanırken, balık fiyatları vatandaşları sevindirdi.Marmara Denizi'nin kış aylarında fırtına ve lodoslu olmasından...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Balık Tezgahında Güzler Gülüyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde havanın ısınmasıyla birlikte tezgahlarda balık çeşitliliği ve bolluğu yaşanırken, balık fiyatları vatandaşları sevindirdi.

Marmara Denizi'nin kış aylarında fırtına ve lodoslu olmasından dolayı avlanamayan balıkçılar, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte balık çeşitlerini çoğalttı.

Fiyatların uygun olduğunu söyleyen Bahattin Yılmaz isimli vatandaş, ''Çupra balığı aldım. Fiyatlar gayet uygun'' dedi. Balığı çok sevdiğini söyleyen ve balık almak için gelen Talip Meral ise ''Balığı çok seviyorum. Sardalya 5 lira olduğu için geldim. Sardalyayı aldıktan sonra eve gidip pişireceğim'' dedi.

Balıkçılık yapan ve balık satan esnaf Niyazi Çavdar yaptığı açıklamada, "15 yıldan bu yana balıkçılık mesleği ile uğraşıyorum. 15 sene öncesi ile bugünü karşılaştırdığımızda balık konusunda durum içler acısı. Bandırma şehrimiz 15 sene önce çevre il ve ilçelere balık ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda balık sezonunda Türkiye'nin her yerine, Şırnak, Hakkari'ye kamyonlar dolusu çinekop gönderiyorduk. 5 liradan 50 liraya kadar balık çeşitlerimiz var. Halkımız da 5 liralık sardalyayı beğenip yemiyor. Kendimiz ve halkımız balık yemediği için çocuklarımız da balıktan soğuyor. Bu yarın öbür gün çocuklarımız hamburger çocuğu olacaklar. Dünyada doğal kalmış şeylerin en başında balık geliyor. İnsanoğlu bir tek balığa müdahale edemiyor. Bizim vatandaş olarak üzerimize düşen vazifemiz denizlerimizi korumak, çocuklarımızı balığa alıştırmak, balığı sevdirmektir.Devletimizin de üzerine düşen görevleri var. Denizlerimizin koruma altına alınması, balıkçılık yasalarının düzenlenmesi konusunda devletimize yardımcı olmalıyız. Bu konuya müdahil edilmez ise 15 sene sonra bu günümüzü de arayabiliriz. Yerli hamsimiz, Çanakkale hamsimiz ve Karadeniz hamsimizle birlikte 3 çeşit hamsimiz var. Fiyatlarımız da buna göre değişiyor. Günlük arz ve talebe göre balık fiyatları iniyor ve çıkıyor. Akıl alır gibi değil bir gün 5 liraya sattığımız balığı ertesi gün 15 liraya satmak zorunda kalıyoruz. Düzen olmadığı için balık bulmakta da zorlanıyoruz. Bugün yerli hamsi 17 lira, Çanakkale hamsisi 10 lira, Çinekopun kilosu 30 lira, Tekir balığı 25 lira, İstavrit 10 lira, Sardalya 5 liradan alıcı buluyor. Halkımızı balık yemeğe davet ediyoruz'' dedi.