Prens Harry ve Meghan Markle'ın güvenlik harcamaları ABD'de kriz yarattı

Kraliyet'ten ayrılmalarının ardından Kanada'ya giden ve coronavirüs salgını sebebiyle ABD'ye taşındıkları belirtilen Prens Harry ve Meghan Markle'ın güvenlik harcamaları ABD'de kriz yarattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mart 2020 13:13
Prens Harry ve Meghan Markle'ın güvenlik harcamaları ABD'de kriz yarattı

Çiftin, oğulları Archie ile birlikte geçen hafta coronavirüs nedeniyle sınırlarını kapatmadan hemen önce Kanada'yı terk edip Kaliforniya'ya gittiği haberleri üzerine ABD Başkanı Donald Trump da konuya dahil oldu.

Twitter’den bir paylaşımda bulunan Trump, “Kraliçe’nin ve İngiltere'nin büyük bir arkadaşı ve hayranıyım” diye başladığı mesajının devamında çifte uyarıda bulundu.

Trump, “Krallığı terk eden Harry ve Meghan'ın Kanada'da kalıcı olarak ikamet edecekleri bildirildi. Şimdi Kanada'yı ABD için terk ettiler, ancak ABD güvenlik koruması için para ödemeyecek. Onlar ödemek zorunda!” dedi.

Pek çok ABD’linin de Trump’ın bu paylaşımına destek verdiği görüldü.

Sözcüleri, kraliyet unvanlarıyla seslendi

Bunun üzerine bir açıklama yapan Prens Harry ile Meghan Markle’ın sözcüsü, çiftin bu konuda ABD hükümetinden bir yardım talep etmeyi planlamadığını duyurdu.

Sözcü, “Sussex Dükü ve Düşesi’nin ABD hükümetinden güvenlik kaynakları talep etme planı yoktur. Özel olarak finanse edilen güvenlik düzenlemeleri yapılmıştır” dedi.

Çift Kanada'ya taşındığında güvenlik harcamaları büyük sorun olmuştu. Kanada Hükümeti bu masrafların bir bölümünü üstlenmişti. Ancak çiftin 31 Mart'ta resmi olarak aileden ayrılmasından sonra güvenlik masraflarını ödemeyi bırakacağı açıklanmıştı.

İngiliz basını taşınma haberini ‘son dakika’ olarak duyururken, Meghan Markle'ın, Kaliforniya'da yaşayan annesi Doria Ragland'a yakın olmak için orada yaşamayı tercih ettiği konuşuluyor.