Independent'ten Flaş Türkiye İddiası!

Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockborn, Türkiye'nin Suriye'ye girebileceğini iddia etti.Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockborn, Suriye’de dengelerin Esad yönetimi lehine değiştiğini ve Kürtlerin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Independent'ten Flaş Türkiye İddiası!

Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockborn, Türkiye'nin Suriye'ye girebileceğini iddia etti.

Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockborn, Suriye’de dengelerin Esad yönetimi lehine değiştiğini ve Kürtlerin Türkiye sınırını ele geçirmek üzere olduğunu söyleyerek “Erdoğan yenilgidense müdahaleyi seçebilir” diyor:

“Türkiye’nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını vurmasından bir ay önce Rus askeri istihbaratı Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Ankara’nın bu yönde bir planı olduğuna dair uyarmıştı.

“Yaşananları yakından izleyen diplomatlar, Putin’in istihbarat servisinin uyarısını dikkate almadığını ifade ediyor. Büyük ihtimalle Putin, Türkiye’nin Rusya’yı Suriye’de daha da kapsamlı bir askeri operasyona itmek istemeyeceğini düşündü.

“Ancak 24 Kasım’da bir Türk F-16′sı, Rus bombardıman uçağını vurdu ve bir pilotu da öldürdü. Olayda iyi planlanmış bir pusunun tüm izleri vardı.

“Türkiye Rus savaş uçağının Türk hava sahasını 17 saniye boyunca ihlal etmesine karşılık verildiğini söylüyordu. Ancak Türk savaş uçakları alçak irtifadan uçarak kendilerini gizlemek adına her şeyi yapmışlardı.

“Rus savaş uçağını düşürmek üzere özel bir göreve çıkmış gibi duruyorlardı.

“Kore savaşından bu yana ilk kez bir Rus savaş uçağı NATO’ya bağlı bir askeri güç tarafından düşürülmüş oldu.

“Bu olay önemliydi çünkü Türkiye’nin Suriye’de devam eden savaştaki pozisyonunu koruyabilmek için ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi.

Savaş kritik aşamada

“Rus jetinin vurulması hala geçerliliğini koruyan bir durum çünkü o olaydan 2 ay sonra bugün kuzey Suriye’de Türkiye’nin çıkarları hava sahası ihlallerinden çok daha ciddi bir tehdit altında.

“Suriye savaşı kritik bir aşamaya geldi. Son bir yıl içerisinde Suriyeli Kürtler ve silahlı kolları YPG, Suriye – Türkiye sınırının yarısını ele geçirdi.

“Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ana ikmal hattı olan Tel Abyad, geçen yıl Haziran ayında ele geçirilmişti. ABD’nin hava desteğiyle birlikte Kürtler birçok farklı noktada ilerleme kaydetti ve Dicle ile Fırat arasındaki Türkiye – Suriye sınırını tamamen kontrol altına aldı.

“YPG’nin Cerablus’un batısına doğru sadece 100 km daha ilerlemesi halinde hem IŞİD’in hem de diğer silahlı grupların ikmal hatlarını kesmesi olası.

“Türkiye, YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesinin ‘kırmızı çizgisi’ olduğunu açıkça dile getirdi.

BBCTÜRKÇE