En Büyük Çatışma Sonrası 60 Aile Kaldı!

Rusya'nın havadan, Beşar Esad güçlerinin de karadan saldırdığı Türkmen bölgesi Bayırbucak’ta sadece 60 aile kalırken, son dönemin en büyük çatışması ise dün yaşandı.Rusya, Kızıldağı eteklerinde konuşlandırdığı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
En Büyük Çatışma Sonrası 60 Aile Kaldı!

Rusya'nın havadan, Beşar Esad güçlerinin de karadan saldırdığı Türkmen bölgesi Bayırbucak’ta sadece 60 aile kalırken, son dönemin en büyük çatışması ise dün yaşandı.

Rusya, Kızıldağı eteklerinde konuşlandırdığı füze bataryaları, Esad’a bağlı askerler de toplarla Türkmen bölgesini vururken, patlama ve çatışma sesleri Türkiye’den de duyuldu. Türkiye’ye göç devam ederken, 4 günde Türkiye’ye sığınanların sayısı 5 bini buldu.

Türkmenlerin kontrolünde kalan son 5 köy olan Kelez, Yamadi, Akçabayır, Salır ve Karaman’da ise sadece 60 ailenin kaldığı belirtildi. Türkiye’ye girişte biyometrik kimlik verilen ve kayıt altına alınan Türkmenler, AFAD’ın Güveççi Barınma Merkezi’ne yerleştiriliyor. AFAD Suruç Barınma Merkezi’ne ise Bayırbucak’tan gelen 250 kişi yerleştirildi. Sınırın Suriye tarafında bulunan Yamadi Kampı’nda kalanların bir bölümünün Türkiye’ye geçmek için sınıra doğru ilerledikleri bildirildi. Çatışmaların yoğunlaşması halinde Yamadi Kampı’nın tamamen boşaltılacağı ve burada kalanların da Türkiye’ye geleceği kaydedildi.

YAŞLILAR TERK ETMEDİ

4 çocuğuyla Türkiye’ye sığınan Raibe Hamza, “Babamı gelmeye ikna edemedik. 70 yaşındaki babam, ‘Öleceksem atalarımın topraklarında öleyim’ diyerek gelmedi. Sonra da füze saldırısında şehit düştü. Yaşlıların hiçbiri toprağını terk etmek istemedi. Herkes orada ölümü bekliyor, bizi öldürsünler ama toprağımızı terk etmeyeceğiz diyorlar. Şu an sadece yaşlılar kaldı” diye konuştu.

SON 5 KÖY

Daha önce sadece sivillerin yaya olarak geçişlerine izin verilirken, dün sabah itibariyle Türkmenlerin terk ettikleri köylerdeki araçları ve traktörleri ile Türkiye’ye girişlerine de izin verilmeye başlandı. Türkmenler, ellerinde kalan son 5 köyü kaybetmemek için direndiklerini, Kelez ve Murtlu köyleri arasında 2 gün boyunca devam eden çatışmalarda Esad güçlerine bağlı 20 kişinin öldürüldüğünü söylediler. Bayırbucak Türkmen Derneği Sözcüsü Sadrettin Molla, ölen rejim güçleri arasında İranlı 2 subayın da olduğunu iddia ederek, “Türkmenler sadece Esad’a karşı değil, Rusya, Lübnan Hizbullah’ına, İran ordusuna ve Irak milislerine karşı direniş gösteriyor. Türkmenler şu an zor durumda. Füzelere, toplara, bombalara karşı hafif silahlarla kendimizi savunuyoruz. Direncimiz kalmadı, sözün bittiği noktadayız. Allah Türkmenlerin yardımcısı olsun” dedi.