Halk TV Canlı Yayın
Bulgaristan'da 5 milyon kişinin bilgileri sızdırıldı
Bulgaristan'da düzenlenen siber saldırıda 5 milyona yakın kişinin bilgileri çalındı. Maliye Bakanı olayla ilgili yaptığı açıklamada özür dilerken bir kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sputnik'te yer alan habere göre, Bulgaristan’da Ulusal Gelir Kurumu’na yapılan siber saldırıda yaklaşık 7 milyon yurttaşın kişisel bilgileri çalındı. Çalınan bilgiler arasında isim, adres ve sosyal güvenlik numalararının yanı sıra kişisel gelirler ve sağlık durumlarına ait detaylar da bulunuyor.

HÜKÜMETTEN ÇALINAN BİLGİLERE ERİŞİM TEKLİFİ

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, “Bu belki de Bulgaristan’da başarıya ulaşan ilk vaka” yorumunu yaptı. Bulgaristan medyasına, saldırıyı gerçekleştiren hacker tarafından gönderildiği söylenen bir e-posta ulaştı. Hükümeti siber güvenlik konusunda eleştiren e-postada ayrıca çalınan bilgilere erişim teklif edildi.

E-postada, aralarında iş insanlarının da bulunduğu 5 milyondan fazla kişiye ait bilgilerin ele geçirildiği iddia edildi.

Bulgar Bilimler Akademisi’nde siber güvenlik konusunda çalışan öğretim görevlisi Vesselin Bontchev, “Şunu söyleyebiliriz ki, Bulgaristan’ın yetişkin nüfusunun neredeyse tamamına ait bilgilerin gizliği ihlal edildi” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZÜR DİLERKEN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle 20 yaşındaki bir adamın gözaltına alındığı belirtildi. Bulgaristan Maliye Bakanı Vladislav Goranov, parlamentoda yaptığı konuşmada veri ihlali nedeniyle özür diledi. Goranov, saldırıdan sorumlu olan kişinin yasalar gereği gereken cezayı alacağını söyledi.