ABD’nin ‘Eşcinsel Evlilik Yasaldır’ Kararı Beyaz Saray’ı Renklendirdi

ABD’nin ‘Eşcinsel Evlilik Yasaldır’ Kararı Beyaz Saray’ı Renklendirdi
ABD Yüksek Mahkemesi'nin LGBTİ haklarında tarihi bir karar olan ulusal düzeyde eşcinsel evliliğe izin vermesi kararı tüm dünyada coşkuyla karşılandıDün ABD Yüksek Mahkemesi, eşcinsellerin ülkenin her yerinde evlenme hakkı ...

ABD Yüksek Mahkemesi'nin LGBTİ haklarında tarihi bir karar olan ulusal düzeyde eşcinsel evliliğe izin vermesi kararı tüm dünyada coşkuyla karşılandı

Dün ABD Yüksek Mahkemesi, eşcinsellerin ülkenin her yerinde evlenme hakkı  bulunduğuna 4′e karşı 5 oyla karar verdi.

Yargıç Anthony Kennedy, “Hiçbir birliktelik evlilikten daha gurur  verici olamaz. (Eşcinsellerin evlenmek istemesi) evlilik kurumunu karalama değil,  birlikte yaşayabilmeleri, eşlerinin hatıralarını onurlandırabilmeleri ve  birbirlerine bağlanmaları anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Ret oyu veren dört yargıç ise bu konudaki kararın eyaletler ve  seçmenler tarafından alınması gerektiğini savundu.

Eşcinsellerin ABD’deki yaklaşık 20 yıllık mücadelesinin sonucu olan  karar, mahkeme önünde bekleyen eşcinsel hakları savunucularını sevince boğdu.

ABD Başkanı Barack Obama da önce Twitter’da ardından da kameraların  karşısına geçerek açıklama yaptı.

Twitter’a “Bu, eşitlik yolundaki yürüyüşümüzde büyük bir adım” yazan  Obama, Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde yaptığı konuşmada da mahkemenin bu  kararıyla tüm Amerikalıların kanunlar önünde eşit korunduğunu tekrar teyit  ettiğini söyledi.

Obama, “Tüm insanlar, kim oldukları veya kimi sevdiklerine  bakılmaksızın eşit muameleye tabi tutulmalı. Bu karar Amerika için zaferdir. Aile  birliğimizi biraz daha mükemmelleştirdik” diye konuştu.

Eşcinseller karardan önce 36 eyalet ile başkent Washington’da yasal  olarak evlenebiliyordu.

BEYAZ SARAY GÖKKUŞAĞI RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

Beyaz Saray, ABD Yüksek Mahkemesi’nin verdiği tarihi kararın ardından gece boyunca LGBTİ hareketinin simgesi olan “gökkuşağı” renkleriyle aydınlandı.

BAŞKAN ADAYI HILARY CLINTON: TARİHİ BİR ZAFER

Sosyal medyada ise Demokratların Başkan adaylarından Hilary Clinton bir tweet attı ve evliliğin eşitliği yönünde verilen bu kararı “tarihi bir zafer” olarak tanımladı. Bunu gerçekleştiren Amerikalı LGBTİ gruplarının cesareti ve adanmışlığını “gururla kutladığını” kaydetti.

Clinton Twitter profil fotoğrafını da LGBTİ’yi (Lezbiyen Gay Biseksüel Transeksüel İnterseks) temsil eden gökkuşağı renkleri yaptı.

Beyaz Saray ise “Aşk kazanır” etiketiyle paylaşımda bulundu ve gökkuşağı renklerine boyalı bir Twitter fotoğrafı kullanmaya başladı.

Hristiyan muhafazakalar ise kararı kınadı. Cumhuriyetçilerin adaylarından Mike Huckabee “Yargısal tiranı reddediyoruz ve ona boyun eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız” dedi.

MADONNA: AŞK DEVRİMİ HENÜZ BAŞLADI

Eşcinsel hakları savunucuları arasında yer alan popun kraliçesi Madonna da bu habere sessiz kalmadı. Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafı, “En sonunda ve en azından! Aşk devrimi henüz başladı” notuyla paylaştı.