ABD’de N95 maskesi olmadan çalışmayı reddeden hemşireler idari izne çıkarıldı

ABD’de N95 maskesi olmadan çalışmayı reddeden hemşireler idari izne çıkarıldı

ABD'de Santa Monica’da bulunan Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kendilerine N95 tıbbi maske sağlanmadan coronavirüs hastalarıyla ilgilenmeye devam edemeyeceklerini söyleyen 10 hemşire ‘idari izne’ çıkarıldı.

Coronavirüsle mücadele yöntemleriyle eleştirilen ve salgınının merkezi haline gelen ABD’de bir hastanede, kendilerine N95 tıbbi maske sağlanmadan coronavirüs hastalarıyla ilgilenmeye devam edemeyeceklerini söyleyen 10 hemşire ‘idari izne’ çıkarıldı.

Kaliforniya eyaletindeki Santa Monica’da bulunan Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde yaşanan son olayda, koruyucu maske eksikliğine itiraz ederek göreve devam etmeyi reddeden 10 hemşire işlerinden uzaklaştırıldı.

Kendilerine basit cerrahi maskeler verildiğini, N95 tıbbi maskelerin doktorlar için ayrıldığını söyleyen hemşireler, bu şekilde coronavirüs hastalarına müdahale etmeyi reddettiler. Birkaç hemşireye yüksek koruyuculuk sağlayan maskelerin çoğu coronavirüs vakasında ‘gerekli olmadığı’ da söylendi. BuzzFeed'e açıklama yapan hemşirelerden Chelsea Halmy, “Biz hastalarla doktorlardan daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu bize doktorların hayatlarına hemşirelerden daha fazla değer veriliyormuş gibi hissettirdi” dedi.

N95 maske talep eden ve bu isteği reddedilen Halmy, bu şekilde göreve devam etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine hastane yöneticileri, ‘verilen göreve uymayarak hastane politikalarını çiğnediği ve itaatsizlik ettiği’ gerekçesiyle kendisine bir belge imzalatmaya çalıştı.

Bir diğer hemşire Mike Gulick de, bir meslektaşına coronavirüs teşhisi konulmasının ardından Halmy gibi maskesiz çalışmayı reddetti. Gulick ile birlikte 14 hemşire bu duruma isyan ederken, hemşirelerden 10’u idari izne çıkarıldı ve haklarında soruşturma başlatıldı.

Hemşirelerin olayı protesto etmesi ve olayın infial yaratması üzerine hastane yönetimi, tüm personele maske temin edeceklerini duyurdu.

Hastane, “Ulusal açıdan bir noksanlık yaşadığımız bir sır değil” diyerek koruyucu ekipman eksikliğini vurguladı.

Hastanenin kararını ‘zafer’ olarak niteleyen Chelsea Halmy, “En başta yapmaları gerekeni sonunda yapıyorlar. Memnun olduk, ancak işlerin bu noktaya gelmesi ve bizim güvenliğimizin onların önceliği olmaması çok üzücü” dedi