Halk TV Canlı Yayın
ABD, Taliban'la müzakere için yetkili görevlendirdi
ABD Başkanı Donald Trump'ın cihatçı örgüt Taliban'la yeniden müzakere yapılacağını duyurması sonrası Dışişleri Bakanlığı da görüşmeleri yürütmesi için yetkili görevlendirdi.

ABD'nin Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad'ın silahlı cihatçı örgüt Taliban ile görüşmek üzere Afganistan ve Katar'a gideceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Halilzad'ın önce Kabil'de Afgan yetkililerle bir araya geleceği ve Başkan Donald Trump'ın Afganistan ziyaretinin etkileriyle Afganlı tarafların atması gerektiği adımları görüşeceği belirtildi.

Halilzad'ın, Kabil ziyaretinin ardından Katar'ın başkenti Doha'ya geçerek, Taliban yetkilileriyle görüşeceği kaydedilen açıklamada, "Büyükelçi Halilzad, Taliban yetkilileriyle yeniden masaya oturacak ve Afganistan'da barışın sağlanması ve şiddetin bitilmesi için müzakerelerde bulunacak" denildi.

Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018'den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül'de Afganistan'daki ABD askerlerine düzenlenen ve Taliban'ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti. Trump'ın vaadi gereği 2020 seçimleri öncesi Afganistan'dan askerlerini çıkarabilmesi için Taliban'la yeniden müzakerelere başlayacağı tahmin edilmişti.