Can Dündar'a "MİT TIRları" davasında verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı

Can Dündar'a "MİT TIRları" davasında verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı

Can Dündar'a "MİT TIRları" davasında "casusluk" ve "terör örgütüne yardım etmek" suçlamasıyla verilen 27 yıl 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a açılan MİT TIRları davasının gerekçeli kararı açıklandı. Cezaya dayanak olarak gösterilen deliller arasında sanıkların tutuklanması, Can Dündar'ın "Tutuklandık" kitabı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davaya müdahil olması da yer aldı.

Anadolu Ajansının aktardığına göre İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen 25 Ocak 2016 tarihli iddianamenin özeti yer aldı.

Kararda, yargılama sonunda verilen kararın, Can Dündar yönünden ayırma hükmüyle birlikte temyiz için Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ne gönderildiği, dairenin 8 Mart 2018 tarihli kısmi onama ve bozma kararlarıyla dosyanın yeniden mahkemeye geldiği hatırlatıldı.

Gerekçede, yargılama sonunda Yargıtay ilamına uyulmasına ve Erdem Gül hakkında davanın bu dosyadan ayrılmasına karar verildiği belirtildi.

Gerekçede ayrıca Can Dündar hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan açılan davanın, bu dosyayla birleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen 6 Ocak 2018 tarihli bir iddianamenin de kabul edilerek aynı dava dosyasıyla birleştirildiği aktarılan kararda, Can Dündar'ın savcılıktaki 26 Kasım 2015 tarihli, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğindeki  26 Kasım 2015 tarihli ve yargılama yapan mahkemedeki 1 Nisan 2016 tarihli savunmalarına yer verildi.

Yurt dışında olan Can Dündar'ın bozma ilamına karşı beyanlarının alınmadığı belirtilen gerekçeli kararda, son savcılık mütalaası özetlendi.

Türkiye